Ve 4. kvartálu 2023 nebyla v Praze dokončena ani zahájena stavba žádné kanceláře

Praha (ČTK) - Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku nebyl v Praze dokončen žádný kancelářský objekt a rok 2023 tak skončil s objemem nové výstavby na 98.400 metrech čtverečních v sedmi projektech. V posledním čtvrtletí ani nezačala žádná nová stavba administrativních prostorů, je tomu tak 18 měsíců v řadě. Neobsazenost činila v celém hlavním městě přibližně 7,2 procenta, hrubá poptávka, tedy poptávka včetně prodloužení existujících smluv, za celý uplynulý rok meziročně klesla o tři procenta. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Colliers, kterou má ČTK k dispozici.

"Míra neobsazenosti je v Praze dlouhodobě nejnižší v porovnání s ostatními hlavními městy střední a východní Evropy, kde v současnosti dosahuje dvouciferných hodnot. Neobsazenost však nad Prahou visí jako dvousečná zbraň v podobě ztracených příležitostí, jelikož trh nemusí mít dostatek leasingových možností, aby uspokojil všechny potenciální příchozí zahraniční investice nebo stávající růst," řekl analytik Colliers Josef Stanko.

Aktuální velikost pražského trhu s moderními kancelářemi činí 3,91 milionu metrů čtverečních, z čehož 18 procent je nejvyšší možné kvality. Neobsazenost ve čtvrtém čtvrtletí činila přibližně 280.700 metrů čtverečních, tedy meziročně o 0,5 procenta méně. V lokalitách Pankrác, Karlín nebo centrum města byla neobsazenost ještě nižší. Celkově na konci loňského roku dosáhla 525.000 metrů čtverečních, což bylo více pouze v letech 2017, 2018 a 2022.

Cena nájmů zůstala loni stabilní, přesto je podle Colliers momentálně patrný jeho pomalý nárůst. Na konci roku 2023 bylo v oblasti centra města nejvyšší dosažitelné měsíční nájemné 27,50 eura (697 korun) za metr čtverečních, ve vnitřních částech města činilo až 18,25 eura a ve vnější oblasti města až 16 eur za metr čtvereční.

Důležitou součástí pražského kancelářského trhu se podle Colliers staly také takzvané servisované a flexibilní kanceláře. Provozovatel WorkLounge loni koupil jedno z center od končící firmy HubHub a budovu City Point v Praze 4. Penta Real koupila flexibilní kancelář provozovanou firmou BASE4Work. Dokončena a otevřena byla také dvě další centra značky Fleksi, která jsou provozována v rámci portfolia společnosti Passerinvest.