Komatsu potřebuju bagr
2:40

Varso Tower, nejvyšší budova v EU, získala certifikaci zdravého vnitřního prostředí WELL Gold. Jak jí pomohly moderní technologie?

PlanRadar úspěšně implementován v jednom z nejvýznamnějších stavebních projektů v Evropě

Varso Tower, nejvyšší budova nejen v Polsku, ale aktuálně v celé Evropské unii, se stala jedním z nejprestižnějších architektonických projektů ve Varšavě, a to i díky využívání moderních technologií, včetně softwarového řešení PlanRadar. Mrakodrap vyniká jak po stránce designové, tak z hlediska vnitřního prostředí: nedávno totiž získal prestižní certifikát WELL Core & Shell na úrovni Gold. Certifikace dokládá, že Varso Tower splňuje vysoké standardy pro zdravou výstavbu z hlediska vnitřního prostředí a že byla navržena se zřetelem na pohodlí, bezpečnost a zdraví lidí. Tato unikátní stavba nejen odráží dynamický rozvoj hlavního města jako mezinárodního byznysového centra, ale také nastavuje nová měřítka v inovativním řízení stavebnictví. Developerem projektu je HB Reavis, přední evropský poskytovatel kancelářských prostor.

„Varso Tower je mrakodrap o výšce 310 metrů a 53 patrech, který nabízí 70 000 m2 podlahové plochy. Vedle atraktivních kancelářských prostor je v něm také kavárna a panoramatická vyhlídková terasa, což z něj činí vyhledávaný cíl pro širokou veřejnost. Mezi řešení, která tento projekt řadí na přední příčky v kvalitě vnitřního prostředí, patří například systém HVAC optimalizující větrání, topení a klimatizaci, či adiabatické zvlhčovače, jež zajišťují zdravou míru vlhkosti. Za zmínku stojí také filtry pohlcující škodlivé látky, polétavý prach PM10 a PM2,5, stejně jako pyly a spóry plísní. Prostory jsou navíc koncipovány tak, aby maximalizovaly přístup přirozeného světla,“ popisuje Adam Heres Vostárek, expert na digitalizaci ve společnosti PlanRadar, a dodává: „Mrakodrap navíc získal i další certifikáty, jako je například BREEAM na nejvyšší možné úrovni Outstanding, což je dalším potvrzením jeho nízké energetické náročnosti.“

Moderní technologie, vysoká kvalita provedení

Za návrhem Varso Tower stojí renomované architektonické studio Foster + Partners spolu s mezinárodním týmem specialistů z mnoha oborů. Tento mimořádný projekt realizovali s využitím řady moderních technologií a inovativních řešení.

„Jednou z největších výzev u projektu tak velkého rozsahu bylo zajistit přehlednou a efektivní komunikaci mezi všemi účastníky. Obzvlášť důležitá pro nás byla snadná implementace a přizpůsobení digitálních nástrojů aktuálním potřebám pracovníků na stavbě. Platforma PlanRadar nám v tom byla velkým pomocníkem, a to hlavně při zanášení a potvrzování úkolů, rychlé identifikaci závad, přístupu k potřebné dokumentaci, prezentování aktuálního stavu projektu a zpracovávání reportů,“ říká Maciej Olczyk, Country Construction Director ze společnosti HB Reavis Polsko. Pořádek v zaznamenávání a závěrečných zprávách je naprosto zásadní nejen v procesu výstavby, ale i hodnocení budovy. Například certifikace WELL zohledňuje více než 100 stavebních parametrů, které ovlivňují zdraví a pohodu lidí, a to prostřednictvím návrhu, dokumentace a provozního fungování budovy.

„Společně s HB Reavis jsme pro tento extrémně náročný projekt vytvořili soudržný a silný tým, jehož základními atributy byla vzájemná důvěra, profesionalita a neustálá snaha dosahovat co nejlepšího výsledku. Díky tomu se Varso Tower pyšní nejvyšší kvalitou provedení. Velmi nás těší, že se PlanRadar podílel na tomto výjimečném projektu, který poskytuje vynikající pracovní podmínky a je v souladu s nejnovějšími trendy ESG,“ doplňuje Krzysztof Studziński, regionální manažer společnosti PlanRadar v Polsku.

Varso Tower vznikla jako součást kancelářského komplexu Varso Place, který se nachází nedaleko varšavského hlavního nádraží. Disponuje výborným dopravním spojením a celkovou integrací s centrem polské metropole.

Proces výstavby Varso Tower podrobně popisuje krátký film.