husqvarna

Vaňková bude v Praze jednat o podpoře státu teplárnám využívajícím plyn

Brno 1. září (ČTK) - Stát by mohl podporovat energeticky náročné provozy jako například teplárny, které využívají plyn a potýkají se s vysokým nárůstem cen. Novinářům to dnes po jednání s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Mlsnou řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). O řešení bude v pátek jednat v Praze s politiky, ekonomy, energetiky a právníky. V konečném důsledku by se pak podpora mohla projevit v ceně koncovým uživatelům. Kromě toho Vaňková s Mlsnou probrali i možnost konkrétní podpory podniků a oblastí přímo z brněnského rozpočtu.

Vaňková považuje za nejlepší řešení vyřešit krizi s energiemi, která se prohloubila v důsledku ruské agrese na Ukrajině, na evropské úrovni. Podle ní je ale lepší mít v záloze národní řešení. O situaci v posledním týdnu hovořila i s premiérem Petrem Fialou (ODS) a veškeré kroky činí po dohodě s ním. Právní rámec dnes projednala s Mlsnou, aby vyhovoval evropské legislativě.

Mlsna řekl, že dočasný krizový rámec pro Ukrajinu umožňuje poskytnut podporu energeticky náročným odvětvím jako například teplárnám na pokrytí provozní ztráty. "Jsou stanoveny dva limity. Jeden je pokrytí 80 procent provozní ztráty v důsledku navýšení cen nebo celková částka 25 milionů eur," uvedl Mlsna.

Zmiňovanou podporu by však musel schválit stát a Vaňková o tom bude v pátek jednat v Praze. Kromě odborníků by se měl zúčastnit i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Pokud by se stát pro podporu energeticky náročných podniků rozhodl, notifikační proces podle Mlsny trvá kolem měsíce. Stát by tak mohl podpořit nejen brněnskou teplárnu, která vyrábí teplo z plynu, ale také jiné obdobné teplárny. "Jsou závislé na plynu a to může mít negativní dopad na cenu tepla pro koncového uživatele," řekla primátorka. Zatím nevěděla, jak se zvyšování ceny plynu promítlo u brněnských tepláren.

Vyčíslit to zatím nemohou ani teplárny. "Vyčíslit navýšení nákladů na nákup zemního plynu pro příští rok nyní nelze. Teplárny Brno uplatňují dlouhodobě prověřenou strategii postupných nákupů plynu na burze, a burzovní ceny nelze nyní vůbec předjímat. Ačkoliv máme velkou část již nakoupenou, těžko lze odhadovat náklady na zbývající část," uvedla za Teplárny Brno Renata Diatková.

Kromě národního řešení Vaňková probrala s Mlsnou i možnou podporu organizací z rozpočtu Brna. Podle Mlsny je potřeba podpořit všechny nebo určitý sektor, avšak nelze v něm selektovat nebo diskriminovat. "Pokud máme například pět pekařů používajících plyn, nelze dát podporu jen třem," uvedl příklad předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj je tak možné směřovat podporu například na školy, na domovy poskytující sociální služby a podobně.

Vaňková řekla, že doufá, že se situaci podaří vyřešit na evropské úrovni. Pokud by se to ale nepodařilo, přišel by na řadu národní plán a až v případě potřeby by město sáhlo k podpoře organizací.