Cime 3 kvartal 2024

Vaňková: Brno do voleb nezačne stavět multifunkční halu ani koncertní sál

Brno 30. srpna (ČTK) - Brnu se do voleb nepodaří zahájit stavbu koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum ani multifunkční haly na výstavišti. V debatě lídrů k zářijovým volbám to řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Oba projekty jsou za miliardy korun. Podle Vaňkové je potřeba za současné ekonomické situace pečlivě zvažovat investice takového typu.

Debatu uspořádal Institut pro politiku a společnost. Zúčastnili se jej kromě Vaňkové její náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), lídr Pirátů Marek Lahoda a lídr ANO René Černý. Vaňková zmínila Janáčkovo kulturní centrum a multifunkční halu mezi neúspěchy. "Jsou to sice částečně úspěchy, protože se odvedlo velké množství práce na obou projektech, ale i neúspěchy. Kdyby nebyla válka na Ukrajině, tak jsme mohli v tuto chvíli začít stavět. Ale bohužel situace se změnila," řekla Vaňková k ruské agresi na Ukrajině.

Podle ní je potřeba zvažovat, zda je pro město možné za současné ekonomické situace takové investice zrealizovat, či nikoliv. "Myslela jsem si, že budeme o krok dále. Ale do voleb se nám nepodaří zahájit stavbu," řekla Vaňková.

Podle posledních údajů je předpokládaná částka na stavbu multifunkční haly na výstavišti kolem sedmi miliard korun. Při prvotních debatách za minulé koalice se původní odhady pohybovaly kolem 1,5 miliardy korun. V nárůstu se však projevilo zvyšování cen stavebních materiálů, nyní se řeší vysoká inflace a zvyšování cen energií. Hala má sloužit jak brněnské hokejové Kometě, tak i jiným akcím například kulturním nebo společenským. Má nabídnout 13.000 míst.

Koncertní sál na rohu ulic Veselá a Besední má stát zhruba dvě miliardy. Nabídne místo pro 1200 posluchačů. Zázemí tam najde Filharmonie Brno, která nyní působí v Besedním domu. Vejde se tam ale pouze 60 členů za 120členného souboru. V místě už stojí podzemní garáže skoro s 200 místy, které se ale zatím nevyužívají.