Cime 2 kvartál 2024

Valašské Meziříčí podpoří rekonstrukce výtahů v bytových domech

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) (ČTK) - Radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku podpoří vedle výstavby výtahů v domech také jejich rekonstrukce. Podpora z programu Mobilita se bude týkat i schodišťových sedaček, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Jakub Mikuš.

Město zhruba s 22.000 obyvateli v uplynulých letech postupně obnovilo tamní sídliště. Od loňského roku podporuje také výstavbu výtahů ve čtyř a pětipodlažních domech. "Letos se tak podařilo úspěšně dokončit výtah panelového domu v ulici Smetanova. Přičemž další zájemci, zejména společenství vlastníků jednotek (SVJ), mohou podávat žádosti o příspěvek v rámci dotačního programu města Mobilita až do konce září. Zároveň je na vznik výtahu možné žádat také o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj – Bytové domy bez bariér až do výše 50 procent uznatelných nákladů," uvedl starosta Robert Stržínek (ANO). Podle analýzy města by tuto možnost mohlo využít až 168 vchodů bytových domů.

Na radnici se obrátili také zástupci Stavebního bytového družstva Valašské Meziříčí a dalších SVJ. "Projevili zájem o rozšíření našich dotačních podmínek také o rekonstrukce výtahů v bytových domech a vznik schodišťových sedaček tam, kde není výtah možné nainstalovat," uvedl starosta. "Této žádosti jsme se rozhodli vyhovět a v rozpočtu na příští rok vyčlenit pro žadatele částku celkem dva miliony korun. Chceme pomoci občanům se zajištěním nízkobariérového nebo bezbariérového přístupu k jejich bytům," uvedl Stržínek.

Zástupci SVJ budou moci žádat o 300.000 korun na výstavbu výtahu, o 200.000 korun na rekonstrukci současného a o 100.000 korun na pořízení schodišťové sedačky.