husqvarna

Valašské Meziříčí dalo za devět let 80 milionů Kč do obnovy bytového fondu

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) (ČTK) - Radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku dala za posledních devět let 80 milionů korun do obnovy svého bytového fondu. Letos bude město v opravách pokračovat, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Jakub Mikuš. Město vlastní 421 bytů, zejména o velikosti 1+0 až 2+1.

"Často se ozývají hlasy, že město nestaví nové byty. Je třeba si ale uvědomit, jak velký máme bytový fond a jaké generuje náklady nejen na běžnou údržbu, ale také rekonstrukce. Nemůžeme totiž stavět nové byty, aniž bychom neopravovali ty stávající," uvedl místostarosta Petr Nachtmann (ODS).

Radnice má plán obnovy bytového fondu. "V rámci oprav letos počítáme s náklady bezmála šest milionů korun například na výměnu oken v bytových domech v ulici Václavkova či opravu sociálního zařízení bytového domu v ulici Tolstého. Další výdaje samozřejmě generuje samotná správa bytového fondu včetně služeb," uvedl Nachtmann.

V průměru město vydá nad rámec běžných oprav asi deset milionů korun ročně na opravy většího rozsahu či investice. "Za posledních devět let, tedy od roku 2015, se bavíme o částce 80 milionů korun. Jako město samozřejmě inkasujeme také nájemné, které by letos mohlo přesáhnout 15 milionů. Tyto peníze však zpětně investujeme právě do oprav a modernizace našich bytových domů a bytů samotných," uvedl starosta Robert Stržínek (ANO). "Máme zpracován plán nezbytných investic a oprav většího rozsahu, který kalkuluje s náklady zhruba 100 milionů korun. Bavíme se například o rekonstrukcích původních bytových jader, sociálních zařízení, balkonů, oken či výtahů," uvedl starosta.

Radnice připravuje také, i ve spolupráci se soukromými investory, bytovou výstavbu. "V nejbližších letech by mělo v našem městě vzniknout přes 400 nových bytů a více než 100 rodinných či řadových domů. Už v roce 2025 bychom chtěli začít s přestavbou bývalého internátu sklářské školy na bytový dům Valmez – K1 s 32 novými moderními nájemními byty zejména pro rodiny s malými dětmi," uvedl Stržínek.