Komatsu potřebu bagr

Valašské Meziříčí chce zvýšit daň z nemovitosti u velkých obchodních řetězců

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) (ČTK) - Vedení valašskomeziříčské radnice chce zvýšit daň z nemovitosti u velkých obchodních řetězců na území města. Do městské pokladny to může přinést až pět milionů korun ročně, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Jakub Mikuš.

O zvyšování daně z nemovitosti se v posledních měsících diskutuje v souvislosti s vládním konsolidačním balíčkem. "Zaznamenal jsem hlasy, že se jedná o ideální příležitost k navýšení daně z nemovitosti na celém území města. Touto cestou jít ale nechceme, protože domácnosti a drobní podnikatelé ve Valašském Meziříčí jsou už tak vystaveni enormní finanční zátěži způsobené inflací a růstem cen energií. Na zářijové jednání zastupitelstva proto předložím bod, který počítá s mimořádným navýšením zmíněné daně pouze u velkých obchodních řetězců na katastru našeho města," uvedl starosta Robert Stržínek (ANO).

"Tyto společnosti generují obrovskou dopravní zátěž a také obří zisky, které často odvádějí do zahraničí. Proto považuji za zcela legitimní využít všech zákonných možností a navýšit jim daň z nemovitosti, která je příjmem města, na maximum," uvedl starosta. Pokud to schválí zastupitelé, zvýší se koeficient pro výpočet daně z nemovitosti z hodnoty dva na hodnotu pět. Týkalo by se to ploch velkých obchodních domů.

"K tomuto kroku jsme se rozhodli přistoupit na základě nedávného nálezu Ústavního soudu. Počítáme s tím, že by tato forma zvýšení daně z nemovitosti měla do městského rozpočtu přinést každoročně navíc čtyři až pět milionů korun. Tyto peníze pak chceme samozřejmě zpětně investovat do rozvoje Valašského Meziříčí," uvedl Stržínek. Ústavní soud nedávno potvrdil, že obce mohou zatížit vyšší daní konkrétní podnikatelské nemovitosti, například tovární areály, které produkují hluk, znečištění a další negativní vlivy.