Cime 3 kvartal 2024

VaK Jesenicka plánují investovat 122 mil. Kč do nového vodního zdroje

Bělá pod Pradědem (Jesenicko ) 12. října (ČTK) - Vodovody a kanalizace (VaK) Jesenicka plánují s pomocí dotace investovat 122 milionů korun do vybudování dalšího vodního zdroje a přivaděče vody do modernizované úpravny v Adolfovicích na Jesenicku, která zajišťuje pitnou vodu pro více než 15.000 obyvatel tohoto horského okresu. Vodohospodářská firma si od připravené investice slibuje stabilizaci dodávek surové vody a provozu úpravny vody v Adolfovicích, jejíž modernizace si vyžádala 86 milionů korun. ČTK to dnes řekl technický ředitel VaK Jesenicka Robert Černý.

Společnost VaK Jesenicka už na projekt nového vodního zdroje Keprnický potok a přivaděče dokončila veřejnou soutěž a tento týden požádá Státní fond životního prostředí o dotaci, která by pokryla 70 procent nákladů. "Máme už podepsanou smlouvu o dílo. Pokud dotaci získáme, tak stavbu zahájíme příští rok," uvedl Černý. Zakázka zahrnuje vybudování vodního zdroje na Keprnickém potoce, stavbu vodovodního přivaděče do Adolfovic dlouhého 2,9 kilometru i vybudování podzemního vodojemu v sousedství úpravny vody.

Nový vodní zdroj Keprnický potok podle Černého zajistí plynulejší dodávky surové vody a stabilní provoz úpravny vody a vodojemu i za ztížených podmínek, které v regionu vznikají při rychlém tání sněhu nebo po přívalových deštích. Společnost VaK Jesenicka díky této investici bude moci rovnoměrně využít všechny vodní zdroje.

Úpravna vody v Adolfovicích funguje od 60. let minulého století. Společnost VaK Jesenicka se pro její modernizaci před časem rozhodla kvůli tomu, že při vydatném dešti nebo rychlém tání sněhu má surová voda přitékající z Šumného a Borového potoka nižší kvalitu.

Nová technologie úpravny v Adolfovicích, která už je ve zkušebním provozu, stabilizovala kvalitu vody i při nepříznivých klimatických podmínkách. Zároveň se sníží množství použitého chlóru, prodlouží životnost kovových potrubí a zlepší monitoring kvality vody. Zhruba polovinu z investice 86 milionů korun pokryla dotace ministerstva zemědělství, zbytek modernizace úpravny vody zaplatila společnost Vak Jesenicka z vlastních zdrojů.

Společnost Vak Jesenicka vlastní a provozuje vodohospodářskou infrastrukturu na území obcí Bělá pod Pradědem, Česká Ves, Hradec-Nová Ves, Jeseník, Lipová-lázně a Písečná.