Cime 3 kvartal 2024

VAK Hradec zahájil investice za 208 mil., zvýší jistotu dodávky vody v regionu

Hradec Králové 26. dubna (ČTK) - Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové dnes zahájila dvě investice celkem za 208 milionů korun, které významně zvýší jistotu dodávek pitné vody v regionu. První stavbou je výměna dožilého potrubí zásobujícího vodou hlavní hradecký vodojem ve čtvrti Nový Hradec Králové. Druhou stavbou je rozšíření kapacity vodojemu v Bohuslavicích, který zásobuje vodou 16 obcí na hranici okresů Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou.

"Investice zabezpečí dostatečné množství vody pro občany Hradce Králové. Jsou nezbytné právě v době, kdy kvůli hrozícímu suchu může dojít k nedostatku pitné vody," uvedl primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS). Připomněl, že hradecké vodovody jsou napojené na Vodárenskou soustavu východní Čechy, která propojuje vodárny v Náchodě, Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Soustava zásobuje pitnou vodou zhruba půl milionů lidí.

V Hradci Králové stavbaři vymění 2,5 kilometru dlouhé potrubí, kterým se do vodojemu Nový Hradec na vyvýšenině nad městem čerpá voda z úpravny vody na Slezském Předměstí. Stavba za 136 milionů korun by měla být hotová do konce roku 2023, ministerstvo zemědělství na ni poskytlo dotaci 68 milionů korun.

"Potrubí je o průměru 60 centimetrů a pochází z roku 1960. Již je na hranici životnosti," řekl ČTK technicko-provozní náměstek vodáren Pavel Loskot. Podzemní vodojemy na Novém Hradci Králové mají objem 48.500 metrů krychlových. Obvykle v nich je asi 20.000 metrů krychlových vody, což představuje zásobu vody pro Hradec Králové a nejbližší okolí na jeden a půl dne.

Výměnu potrubí stavbaři udělají z větší části otevřeným výkopem. "Trasa potrubí vede hustou zástavbou města a z toho důvodu bude docházet k dočasným omezením v místě stavby," uvedl Loskot. Potrubí vede například podél Gočárova okruhu v úseku od Orlického mostu po nadjezd v Malšovické a pod Brněnskou ulicí. Jde o dopravou nejzatíženější oblast ve městě.

Kapacitu vodojemu v Bohuslavicích, který je v provozu od roku 1990, stavbaři zvětší o polovinu z 1000 na 1500 metrů krychlových. Obce v regionu tím získají větší jistotu v zásobování vodou a také možnost připojování dalších odběratelů v budoucnu. Objekt vodojemu stavbaři kompletně opraví. Kromě nové střechy a fasády vodojem dostane i novou strojní technologii a zařízení měření, regulace a zabezpečení.

Bohuslavická stavba přijde na 72,3 milionu korun a hotová by měla být do června 2023. Zhruba 70 procent nákladů by měla zaplatit dotace od ministerstva zemědělství. Bohuslavický vodojem je současně dělicím prvkem mezi náchodskou a královéhradeckou částí Vodárenské soustavy východní Čechy.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové. Provoz sítí, dodávky vody a fakturace klientům zajišťuje společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let, ze sítí VAK v regionu zásobuje pitnou vodou přes 169.000 lidí.