Komatsu potřebuju Bagr

VAK Hradec Králové vymění za 136 mil. Kč přívodní potrubí do hlavního vodojemu

Hradec Králové 24. února (ČTK) - Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vymění 2,5 kilometru dlouhé potrubí zásobující vodou hlavní hradecký vodojem ve čtvrti Nový Hradec Králové. Stavbu za 136 milionů korun zahájí v březnu. Hotová by měla být do konce roku 2023. Ppotrubí pochází z roku 1960 a již je na hranici životnosti. ČTK to dnes řekl technicko-provozní náměstek vodáren Pavel Loskot.

Potrubím o průměru 60 centimetrů se do vodojemu Nový Hradec na vyvýšenině nad městem čerpá voda z úpravny vody na řece Orlici na Slezském Předměstí. Kromě upravené vody z Orlice do vodojemů potrubím proudí i voda z podzemích pramenišť. První menší část rekonstrukce potrubí již vodárny udělaly v minulých letech.

Nynější výměnu potrubí stavbaři udělají z větší části otevřeným výkopem. "Trasa potrubí vede hustou zástavbou města a z toho důvodu bude docházet k dočasným omezením v místě stavby," uvedl Loskot. Potrubí vede například podél Gočárova okruhu v úseku od Orlického mostu po nadjezd v Malšovické a pod Brněnskou ulicí. Jde o dopravou nejzatíženější oblast ve městě.

Podzemní vodojemy na Novém Hradci Králové mají celkový objem 48.500 metrů krychlových. Obvykle v nich je přibližně 20.000 metrů krychlových vody, což představuje zásobu vody pro Hradec Králové a nejbližší okolí na jeden a půl dne.

Vodárny chystají v Hradci Králové také obnovu kanalizační stoky a vodovodu v Erbenově ulici, a to od března do konce srpna. Investice přijde na více než 12 milionů korun.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

Provoz sítí, dodávky vody a fakturace klientům zajišťuje společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let, ze sítí VAK v regionu zásobuje pitnou vodou přes 169.000 lidí.