Cime 2 kvartál 2024

V Žipotíně roste údajně nejvýkonnější větrná elektrárna v Česku

Gruna (Svitavsko) (ČTK) - V Žipotíně, místní části obce Gruna na Svitavsku, instaluje společnost S & M CZ větrnou elektrárnu, údajně nejvýkonnější v zemi. Se započítáním listu vrtule dosáhne do výšky 179 metrů. Zkušební provoz by měl začít příští týden a skončit v září, řekl ČTK generální ředitel firmy Martin Hofman.

"Nejdříve se buduje tubus, postupně bude pokračovat instalace gondoly s rotorem a generátorem a vrtule. S pomocí obrovského jeřábu se umístí každý list vrtule, který měří 70 metrů, zvlášť," uvedl Hofman. Instalovaný výkon elektrárny bude činit 4,2 megawattu (MW). Pokryje roční spotřebu asi 5000 domácností.

V Žipotíně firma provozovala čtyři větrné elektrárny. Jeden z větrníků, který tam byl od roku 2006, nyní nahradí podstatně výkonnější. Díky tomu byl povolovací proces jednodušší, projekt nevyžadoval posouzení vlivu na životní prostřední (EIA). Náklady dosáhnou asi 180 milionů korun, investici podpořilo zhruba čtyřicetimilionovou evropskou dotací také ministerstvo průmyslu a obchodu.

Společnost S & M CZ má 18 větrných elektráren na sedmi místech. Jejich celkový instalovaný výkon dosahuje asi 23 MW. Budovala je postupně od roku 2003, po roce 2010 a omezení výkupních cen elektřiny se rozvoj zastavil. Nyní jsou pro investice do větrné energetiky opět vhodnější podmínky.

V budoucnu chce firma podle Hofmana postavit podobných větrníků tři desítky, projekt v Žipotíně je pilotní. Společnost se již domluvila s obcí Gruna, podobně chce postupovat i v dalších lokalitách, kde stojí její soustrojí. Podle Hofmana je schopná dodávat místním lidem energii levněji.

Větrné elektrárny chce na Svitavsku, Orlickoústecku a na Vysočině budovat také společnost ČEZ. Například kolem Svitav by jich mělo být až deset. Zatím ČEZ provozuje větrné elektrárny například u Janova mezi Svitavami a Litomyšlí.