Cime 3 kvartal 2024

V židenických kasárnách v Brně a okolí už se staví pilíře pro silniční estakádu

Brno 15. února (ČTK) - V bývalých židenických kasárnách a v jejich okolí v Brně už jsou první hotové pilíře pro budoucí silniční estakádu a také lešení pro pokračování této technicky náročné stavby. Postupně už začala betonáž prvních polí mostovky. Estakádu bude tvořit 40 polí a potřeba je 37 pilířů, řekla ČTK mluvčí brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Aktuálně stavbaři vrtají v kolejišti, nad kterým estakáda povede, druhé pole mostovky se bude betonovat ve středu a dál se staví pilíře. "Mostovka je nosná konstrukce mostu, na kterou pak umístíme vrstvy komunikace - ložnou a obrusnou," uvedla Trubelíková. Estakáda se začne zvedat za mostem přes Svitavu a vyústí pod sídlištěm Vinohrady do Rokytovy ulice. V budoucnu by pak měl městský okruh pokračovat tunelem pod sídlištěm a dále na jih.

Už tento týden také začne mizet starý most přes Svitavu v Provazníkově ulici. Dělníci budou postupně snášet nosník levé části mostu, ale dopravu to zatím neomezí. V pátek ovšem bude zavřená Dolnopolní ulice v úseku pod mostem a v sobotu bude částečně omezen provoz na mostě při zachování průjezdnosti. V noci na neděli provoz na mostě utichne a řidiči budou muset po objížďce přes Maloměřický most. "Hlavní bourací práce na mostu zahájíme po vybudování mostního provizoria. Předpoklad zahájení je začátkem května," uvedla Trubelíková.

Nová část městského okruhu, která naváže na výjezd z Husovických tunelů a skončí křižovatkou s Rokytovou ulicí pod sídlištěm Vinohrady, má být hotová v polovině roku 2024. Cena stavby je téměř 2,5 miliardy korun.