Komatsu potřebu bagr

V září začne instalace mostního provizoria u mostu v Řečanech n.L.

Řečany nad Labem (Pardubicko) (ČTK) - Stavební firma začne v září instalovat mostní provizorium u mostu v Řečanech nad Labem. Motoristé po něm budou jezdit do té doby, než Pardubický kraj postaví most nový. V současnosti dělníci provádějí zemní práce a budují plošiny, na něž bude mostní provizorium usazené. ČTK to řekl Milan Skýba, vedoucí útvaru inženýringu, příspěvkových a dotačních programů Správy a údržby silnic Pardubického kraje

"Podle harmonogramu začne montáž konstrukce od září. Bude poměrně rychlá, ale potrvá nejméně tři týdny," uvedl Skýba.

Za provizorní most kraj zaplatí přes 67 milionů korun bez DPH, konstrukci odkoupí. Provizorium o délce asi 100 metrů tvoří třímetrové segmenty. Bude je možné v budoucnu používat i na jiných místech, lze je rozdělit na kratší úseky a případně také pronajímat.

Nový most v Řečanech má stát zhruba 160 milionů korun. Bude postaven ve vysokém standardu, aby splňoval podmínky pro splavnost Labe. Bude mít část určenou pro chodce a cyklisty a vzhledově bude ladit s krajinou v okolí Národního hřebčína v Kladrubech, která je zapsána na seznamu UNESCO. Je navržen jako spojitá trámová konstrukce o třech polích s ocelovou nosnou konstrukcí spřaženou železobetonovou monolitickou deskou a délkou přemostění 88 metrů. Konstrukce bude uložena na vnitřních ložiscích a vnějších tahových kyvných ložiscích. Opěry stojky jsou navrženy železobetonové včetně železobetonového základu.

Současný most mezi Řečany nad Labem a Kladruby nad Labem slouží od roku 1926. Vzhledem k jeho špatnému stavu je na něm nyní omezena rychlost na 20 kilometrů za hodinu, pro vozidla nad 12 tun platí zákaz vjezdu.