Komatsu potřebu bagr

V zámku ve Světlé nad Sázavou má vzniknout restaurace i skleněný palác

Světlá nad Sázavou (Havlíčkovbrodsko) 15. prosince (ČTK) - Zámek ve Světlé nad Sázavou čekají se změnou majitele rozsáhlé stavební úpravy. Přebudováním přízemí a kotelny má v jižním křídle vzniknout nová restaurace, v protilehlé části vinárna. Historii sklářství spojenou nejen s městem, ale celým Posázavím, chce zámek prezentovat v nové expozici. V zahradě zámku plánuje skleněný palác. ČTK to řekl ředitel zámku Kryštof Kment. Společnost Zámek Světlá s. r. o. je od léta letošního roku v rukách hoteliérů Jiřího a Marty Marianových, vyplývá z informací v obchodním rejstříku.

"Od září už jsme dokázali udělat pár věcí v rámci obnovy památky, v jednom křídle máme zrekonstruované podlahy, odstranili jsme také nevhodné příčky postavené za doby totality. Podařilo se nám zlikvidovat i původní internát, který naprosto nebyl k použití," řekl Kment. Místo něho vybuduje společnost nové expozice. "Chceme, abychom měli muzejní část funkční a otevřenou po celou sezonu. Myšlenkou je vybudovat zde středobod sklářského průmyslu, ověnčený tím, kdo všechno se o to zasloužil, co tento průmysl znamenal pro rozvoj Československé republiky a jak se na něj navazuje," řekl k nové expozici Kment.

Novým lákadlem má podle něho být skleněný palác v románském tvarosloví stojící na ploše nejméně 100 čtverečních metrů. "Pokud přijdete někam, kde na poličkách uvidíte skleničky, bude to nudné. Pokud si sklo přijdete prohlédnout do skleněného paláce, je to jedinečná věc v celé Evropě," řekl Kment. Zatím se podle něho řeší technická i umělecká podoba paláce.

Nyní návštěvníci mohu na prohlídku zámku každou neděli. Kvůli rekonstrukci světelského náměstí se na jeho nádvoří letos přesunul také adventní program včetně jarmarku. Skončí 18. prosince, kdy budou moci lidé přijít do Rytířského sálu zámku na koncert pěveckého sboru Gaudeamus.

Od ledna bude podle Kmenta zámek otevřený podle zájmu návštěvníků. Pravidelně od středy do neděle je v zámku otevřená zámecká kavárna. Častěji bude památka přístupná během hlavní turistické sezony od konce března do října. Podle původní majitelky zámku Heleny Degerme přišlo ročně na zámek okolo 10.000 návštěvníků. Kment předpokládá, že se i díky nové restauraci jejich počet zvýší.

Součástí zámku jsou nyní dva apartmány, ubytovací kapacity v něm se ale mají rozšířit. Podle Kmenta je jich v plánu 18. Budou vybudované v patře nad restaurací a místem určeným pro wellness. "Toto ale není hotel. Je to zámek, ve které funguje ubytovací zařízení. Nikdy se to nestane tradičním hotelem, jaký mají Marianovi ne jednou," řekl Kment. Marianovi provozují hotely v Mikulově nebo Lednici.

Historie světelského zámku sahá až do středověku, kdy Štěpán ze Šternberka dal roku 1393 vystavět na levém břehu řeky Sázavy gotickou tvrz chráněnou příkopy. V roce 1821 přešel zámek do majetku rodu Salm-Reifferscheidtů. Přestavbou po roce 1869 získal svou dnešní podobu. Od roku 1949 až do roku 2011 v něm byla střední zemědělská škola. Později ho od města koupila společnost Zámek Světlá původně založená rodinou Degerme.