Komatsu potřebu bagr

V Ústí nad Orlicí se zřejmě sníží daň z nemovitosti

Ústí nad Orlicí (ČTK) - Návrh na zvýšení daně z nemovitosti až na dvojnásobek, o němž se zmínil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), zřejmě napomůže snaze o snížení této daně v Ústí nad Orlicí. Část vedení města chce prosadit nižší koeficient pro výpočet daně, sdružení Oušťáci mělo tento bod i ve svém volebním programu. Návrh by měli zastupitelé projednat na svém jednání v červnu nebo v září, řekl ČTK starosta Petr Hájek (Oušťáci).

"Připravujeme se v koaličním jednání na snížení místního koeficientu. Dnes platí jeho hodnota dva, otázka je, zda budeme hledat shodu na úrovni 1,5 nebo jedna," uvedl Hájek.

Snížení by představovalo výpadek asi osmi milionů korun ročně. Na letošek zastupitelé schválili rozpočet s příjmy 430 milionů a výdaji 527 milionů korun. Město bude chybějící peníze kompenzovat zvýšenými příjmy, které mu plynou z nově instalovaného radaru na silničním průtahu I/14.

"V našem volebním slibu bylo ulevit občanům. Teď by to mělo dvojnásobný efekt, protože v případě zvýšení domovní daně ze strany státu by to znamenalo, že by naše snížení udrželo daň na současné úrovni," řekl Hájek.

V Ústí nad Orlicí se daň z nemovitosti zdvojnásobila od ledna 2020, kdy zastupitelé schválili navýšení koeficientu na hodnotu dva, nabývat může až hodnoty pět. Město tehdy růst zdůvodnilo vyššími mandatorními a provozními náklady.