Komatsu potřebuju Bagr

V Ústí nad Labem vznikají modulární domy, je na ně čekací doba

Ústí nad Labem (ČTK) - Modulární domy DublDom, které vznikají v Ústí nad Labem, si našly své zájemce. Na stavby ze dřeva si ale zákazníci musí počkat i rok a půl. Jakub Štráchal, jednatel firmy REXWOOD, která modulární domy vyrábí, ČTK řekl, že by celý proces urychlila lepší příprava stavebních pozemků a územních plánů ze strany samospráv.

"Je to spíš o přípravě toho konkrétního území. Těch pozemků je omezené množství a vždycky to záleží na té konkrétní obci, jak má v plánu rozšiřovat lokace na rodinné bydlení," uvedl Štráchal. Podle něj by to zároveň pomohlo i v řešení krize na trhu s bydlením. Vzorový dům zhruba za čtyři miliony korun o velikosti přes 70 metrů čtverečních si mohou lidé projít v Církvicích. Podle něj na stavbu stačí pozemek o velikosti 600 metrů čtverečních.

Modulární dům, který vzniká v Olšinkách ze dřeva z Estonska, má už na 50 rodin. Firma funguje od roku 2016. Zájem o stavby přichází ve vlnách. "Zájem v současné době je. I přesto, že ty poslední roky navyšujeme výrobní kapacitu, tak v tuhle chvíli se dá říct, že na ty domy je čekačka," uvedl jednatel. Firma má podle něj naplánovanou práci asi na tři čtvrtě roku dopředu. Nový zájemce by však měl počítat se zhruba rokem a půl čekání. "Celý ten proces souvisí hlavně s plánováním, a to je hlavně stavební povolení," řekl Štráchal a doplnil, že kromě naplánované výroby má firma další zákazníky, u kterých se stavební povolení teprve vyřizuje.

Stavba, na kterou se mohou přijet zájemci podívat, má terasu vpředu a vzadu, pracovnu, obývací pokoj s kuchyní, dvě ložnice a koupelnu. "Je důležité se podívat, strávit tu nějakou dobu, aby tomu člověk přišel na chuť," uvedl jednatel. Následně firma vypracuje zákazníkovi cenovou nabídku na míru. "Nejpodstatnější na celém procesu je pozemek připravený na vyřízení stavebního povolení. Tam je důležité, aby tam nebyly nějaké limity, kdy ten dům nejde postavit," podotkl Štráchal. Při následném podpisu rezervační smlouvy klient dostane projekt připravený na vyřízení stavebního povolení a po jeho vydání už má v ruce konkrétní termíny včetně převozu modulů a jejich montáže na pozemku.

Společnost koncept DublDom ruského architekta Ivana Ovchinnikova postupně vyvíjí. Dům v Církvicích stojí tři roky, jde o modernější verzi, než kterou firma nabízela předtím. "Minulé generace domů byly o půl metru užší a i ty místnosti byly o půl metru užší o těch půl metru. Já bych řekl, že to bylo skoro 25 procent užitného prostoru," řekl Štráchal. Severský smrk, případně borovice, ze kterého je stavba vyrobená, je ošetřený olejovými nátěry. "Primárně je ale dřevo ošetřené konstrukčně. To znamená, že to dřevo je nainstalované tak, aby nebylo zatížené dlouhodobou vlhkostí, proto je dům zvednutý nad zemí," doplnil jednatel. Dům je založený na ocelovém roštu, který je buď na vrutech nebo betonových patkách. Podle Štráchala se lze tímto způsobem vyhnout drahému svahování pozemků. Při vhodné péči stavba vydrží až 100 let, dodal.