V Ústeckém kraji za pololetí klesl počet vydaných stavebních povolení
Ústí nad Labem (ČTK) - Úřady v Ústeckém kraji vydaly během první poloviny letošního roku 2370 stavebních povolení, což je o 11,3 procenta méně než ve stejném období loni. Na republikovém úhrnu se Ústecký kraj podílel šesti procenty, což byl sedmý nejvyšší podíl. Předpokládaná hodnota všech povolených staveb v kraji se meziročně zvýšila o 15,5 procenta. Uvedla to krajská pobočka Českého statistického úřadu.
Výrazné jsou rozdíly mezi okresy. Zatímco na Chomutovsku a Mostecku znamenali statistici růst počtu vydaných stavebních povolení zhruba o šest procent, na Teplicku je pokles o více než třetinu. Nejvíce vydaných povolení v kraji se týká stejně jako celorepublikově inženýrských staveb, což jsou mosty, silnice, elektrická vedení nebo potrubí. V regionu na ně připadá 38 procent ze všech vydaných povolení, na bytové budovy je to 33,2 procenta a na nebytové objekty 28,8 procenta.
Orientační hodnota vydaných stavebních povolení, která představuje odhad celkových nákladů staveb včetně technologie vynaložené na přípravu, realizaci a uvedení stavby do provozu, byla o 15,5 procenta vyšší než v prvních šesti měsících roku 2022, a to zhruba 12 miliard korun. Na jedno stavební povolení vydané od ledna do konce června v letošním roce v Ústeckém kraji tak připadá orientační hodnota zhruba pět milionů korun. V Praze to bylo 17 milionů korun. Investice v Ústeckém kraji šly hlavně do výstavby nebytových budov, připadá na ně více než 49 procent.
V Ústeckém kraji se aktuálně budují výrobní haly, dělníci pokračují ve stavbě nebo opravě několika silnic, mostů, investuje se na železnici. Jednou z největších investic Správy železnic na severu Čech je rekonstrukce nádražní budovy v Teplicích. První etapa teď bude končit. Z památkově chráněného objektu mizí lešení, které dosud zakrývalo opravenou fasádu. Stavební ruch se přesouvá na první nástupiště. Hlavní část stavby skončí ještě letos, úplně hotovo bude v únoru příštího roku. Následně se stavbaři zaměří na vnitřní prostory rozlehlé nádražní budovy. Investiční náklady první fáze stavby jsou 325 milionů korun.