Komatsu potřebu bagr

V Ústeckém kraji shání pracovníky stavební firmy, chybí mladí řemeslníci

Ústí nad Labem 11. srpna (ČTK) - V Ústeckém kraji shánějí zaměstnance zejména stavební firmy. Problém jejich majitelé vidí v tom, že na trhu práce nejsou pro obor mladí a hlavně schopní pracovníci. Ti, co se vyučí, jdou nejčastěji do továren, další se o práci začnou ucházet až ve chvíli, kdy se potýkají s dluhy a exekucemi. Zástupci stavebních firem to dnes řekli ČTK.

V červenci evidoval úřad práce 272.178 uchazečů o práci, zatímco volných pracovních míst bylo 358.152. Na jedno pracovní místo tak připadalo 1,3 uchazeče. Zaměstnavatelé v republice mají zájem o pracovníky v dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví i v sezonních činnostech, hlavně ve stavebnictví, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, rybářství či živočišné a potravinářské výrobě.

Teplická stavební firma Štefan se potýká s výpadkem pracovníků delší dobu. Aktuálně zaměstnává devět lidí, potřebuje jich však mnohem víc. Majitel společnosti Roman Štefan dnes ČTK řekl, že mu chybějí hlavně mladí lidé, ti podle něj ale pracovat nechtějí. Několikrát se mu také stalo, že do práce přišli první den a druhý den už se neukázali. Podle něj se také na výuční obory, jako je třeba zedník nebo pokrývač, hlásí minimum studentů.

O řemeslníky má dlouhodobě nouzi i Děčínský stavební podnik. "Řemeslníky všeobecně postrádám, ať už zedníky, tesaře, železáře, pokrývače... Veškeré profese jsem schopen nabrat o deset až 20 procent víc, než mám teď, a pokryl bych je prací," řekl dnes ČTK jednatel společnosti Aleš Adam. V poslední době se mu hlásí uchazeči, kteří se potýkají s dluhy a exekucemi, nebo do práce ani nepřijdou. "Například minulý týden přišel kluk, mladý a silný, a za sedm dní, které chodí do práce, tak čtyřikrát přišel pozdě o jeden a půl až dvě hodiny," popsal Adam zkušenost s posledním uchazečem.

Jednatel rovněž vidí problém v tom, že se na výuční obory hlásí málo dětí, proto se obrátil na hospodářskou komoru. Dřív se totiž podle něj vyučilo 130 zedníků, dnes ze školy vyjdou tři a ani jeden se v oboru nezaměstná. "Je to zoufalé. Za posledních 12 let jsem přijal jednoho po vyučení, který u práce vydržel," doplnil jednatel. "Na hospodářské komoře řešíme, jak jít mezi lidi a propagovat řemeslo, protože dobří řemeslníci si dneska vydělají mnohem větší peníze než vysokoškoláci," řekl Adam. Na zahraniční trh se ale obracet nechce, podle něj jsou například pracovníci z Ukrajiny sice schopní být na stavbě i sedm dní v týdnu, odvedená práce ale není kvalitní.

Obavy má jednatel také z toho, že učební obory skončí. Většina mistrů už odešla do důchodu nebo se do něj chystají. "Už nebude, kdo by mladé naučil. Byl bych pro to, ať se vrátí systém, když je někdo na učebním oboru, ať má 80 nebo 90 procent výroby a deset procent všeobecného vzdělání," uvedl Adam a dodal, že pokud by takový systém fungoval, vyučený řemeslník by na stavbě věděl, co má dělat.

Dělníky shání i firma Stavmax z Klášterce nad Ohří na Chomutovsku. Její jednatel Jiří Bezděk mladší byl poptávat lidi na stavbu i na několika školách, kde se učí budoucí řemeslníci. "Oni řeknou, že jdou do fabriky, že tam jsou v teple a nemusí nic řešit," řekl dnes jednatel ČTK.