Cime 2 kvartál 2024

V Ústeckém kraji se loni začalo stavět 1604 bytů, meziročně o 102 více

Ústí nad Labem 13. března (ČTK) - Bytová výstavba v Ústeckém kraji loni meziročně vzrostla. Skoro o sedm procent to bylo u zahájených bytů a o 13 procent u dokončených bytů. Výrazně převažuje výstavba bytů v rodinných domech nad bytovými domy. Nejvíce jich začali investoři budovat na Litoměřicku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila regionální pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ). Stavební sezony v uplynulých dvou letech poznamenala epidemie koronaviru.

V kraji se loni začalo stavět 1604 bytů, v porovnání s rokem 2020 je to o 102 více. V České republice bylo zahájeno 45.244 bytů, to je zhruba o 28 procent více než v prvním roce pandemie.Ústecký kraj se na republikovém počtu bytů podílel 3,5 procenta. Meziroční růst zaznamenali statistici ve většině krajů s výjimkou Plzeňského a Olomouckého kraje, největší by v Praze, kde se počet zahájených staveb bytů více než zdvojnásobil.

Z více než tří čtvrtin se na celkovém počtu zahájených bytů podílela v Ústeckém kraji nová výstavba, zbývající díl připadal na změny již dokončených staveb, při kterých vznikají nové byty. "Z celkového počtu zahájené výstavby bytů v rodinných domech v kraji bude 21 procent uskutečněno v okrese Litoměřice, v ostatních okresech se podíl pohyboval mezi 5,8 procenta v okrese Most až 17,2 procenta v okrese Děčín," uvedla Růžena Funková z ústecké pobočky ČSÚ. Stavět se začalo 89 bytů v bytových domech, a to v okresech Louny, Most, Děčín a Litoměřice. V nebytových budovách bude postaveno 142 bytů.

Stavebníci zkolaudovali loni 1294 nových bytů. Oproti předchozímu roku bylo dokončeno zhruba o 13 procent (o 148 bytů) více. V bytových domech bylo dokončeno loni 93 bytů, a to v okresech Chomutov, Louny, Ústí nad Labem a Teplice. V nebytových budovách bylo postaveno 56 bytů, tj. o 35 bytů více než v roce 2020.