Cime 4 kvartal 2024

V Ústeckém kraji přibývá zadlužených domů bez tepla

Ústí nad Labem 31. března (ČTK) - V Ústeckém kraji v posledních letech prudce roste počet domů, které jsou kvůli dluhům odpojovány od služeb, především tepla a teplé vody. Často jde o nemovitosti v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách, kde byty vlastní lidé či firmy ze zahraničí a jiných částí Česka, řekl ČTK ředitel jednoho z největších bytových družstev Krušnohor František Ryba.

Litvínovské sídliště Janov bylo před lety symbolem vyloučených lokalit. Z desítek domů je dnes asi čtvrtina prázdná. Scénář byl téměř vždy stejný. V domech soukromých vlastníků vznikaly postupně dluhy a domy nakonec skončily bez tepla a teplé vody.

Problém je podle Ryby v tom, že řadu bytů vlastní lidé například z Ruska či Ukrajiny. Často je třeba prostřednictvím realitních kanceláří pronajímají sociálně slabým, kteří na nájemné čerpají státní peníze. Jenže na účet společenství už zálohy nedojdou. Podle Ryby by stačila drobná úprava, aby majitelé museli dokládat, že společenství peníze odvádějí. "Nestačí, že nájemce v tom bytě přinese od vlastníka potvrzení, že platí nájemné. Ještě vlastník by měl přinést potvrzení od společenství, že platí také on. A to je to, co pořád nefunguje. Vůbec nevím, co je za právní problém," uvedl Ryba.

Krušnohor spravuje na Mostecku kolem 20.000 bytů. Správu některých domů už ale vzdal. "Zkoušeli jsme, že jsme vypnuli jen teplou vodu a nechali jsme topení, nebo jsme vypnuli topení a nechali teplou vodu. Je to stejně k ničemu," uvedl Ryba.

Teď se snaží zachránit další zadlužený dům. Byty osadí regulátory. Teplou vodu tak budou mít lidé několik hodin denně, správce bude regulovat i teplo. "Doufáme, že ho zachráníme, že ho nebudeme muset odpojit. Protože alespoň tady v našem regionu ten dům pak přestává existovat, lidé z něj utečou a zůstává z něj prázdný vybydlený barák," doplnil Ryba.

Asi před dvěma týdny dodavatel kvůli dluhům odpojil od tepla a teplé vody dům s 24 byty v Jirkově na Chomutovsku. I tady to bylo stejné. Část bytů vlastní lidé, kteří nebydlí v Jirkově, někteří ani v České republice. "Většina z nich do bytů stěhuje sociálně slabé nájemníky, navíc za ně neplatí zálohy na energie a neodvádí ani peníze do společného fondu oprav. Dluhy tak narostly do statisícových částek a po mnoha jednáních a odkladech došlo na nejhorší," uvedl mluvčí radnice Josef Dušek. Sehnat majitele je pro radnice prakticky nemožné. Jirkov pomohl alespoň jednomu z majitelů, osmdesátiletému muži, který vždy včas a řádně platil. Nabídl mu byt v pečovatelském domě.

Z odpojení od tepla a teplé vody mají strach i obyvatelé dvou panelových domů v Hrnčířské ulici ve Varnsdorfu. Původní vlastníci Jan Pražák a Pavel Němec se rozhodli objekty prodat v dražbě. Podle nich přestal být obchod s chudobou lukrativní poté, co ve městě začalo platit omezení doplatků na bydlení. Zájem o dům mělo i město, ale s majiteli se nedohodlo na ceně. Radnice už koupila několik bytů od starousedlíků, které zatím zakonzervovala. "Poslanci hází starost o situaci ve vyloučených lokalitách na obce, ale pokud se nezmění legislativa v tom směru, aby tito lidé pracovali, nic s tím neuděláme," řekl starosta Stanislav Horáček.