Komatsu potřebu bagr

V ulici Za Papírnou v Praze-Holešovicích postaví radnice městský bytový dům

Praha 25. července (ČTK) - V ulici Za Papírnou v pražských Holešovicích vznikne městský bytový dům, který postaví místní radnice. Půjde zejména o menší byty určené pro služební účely, postižené nebo lidi ze sociálně ohrožených skupin. Náklady jsou odhadnuty na 125 milionů Kč. Podobu domu najde radnice v mezinárodní architektonické soutěži. Vyplývá to z dokumentu, který schválili radní Prahy 7.

Kdy přesně dům vznikne, zatím není jasné. Radnice se kvůli nedostatku bytů letos v červnu mimo jiné rozhodla odkoupit od soukromého vlastníka třetinový podíl bytového domu v ulici Jana Zajíce, jehož zbylou část již vlastní. Praha 7 má v současné době ve správě 653 obecních bytů.

Nový městský dům vyroste na pozemku o celkové rozloze 783 metrů čtverečních, a sice na nároží ulic Železničářů a Za Papírnou nedaleko stanice metra C Nádraží Holešovice a vlakové zastávky Praha-Holešovice. Parcela se se nachází v oblasti takzvaného velkého rozvojového území Bubny- Zátory.

"Cílem městské části je stavba ekonomicky i ekologicky šetrné budovy, která bude jedním z prvních stavebních kamenů nově plánované čtvrti," píše se v dokumentu.

Dům má nabídnout městské bydlení různým skupinám obyvatel a budou v něm zmíněné služební byty, bydlení pro lidi se zdravotním postižením či ze sociálně rizikových skupin. Převažovat budou menší byty ideálně v modulovém řešení. Zamýšlena je rovněž občanská vybavenost včetně prostor pro dětskou skupinu s minimálně 21 dětmi.

Celé hlavní město se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a jejich vysokými cenami. Jedním z řešení prosazovaným nynějším vedením magistrátu je družstevní bydlení. Pražští zastupitelé v červnu schválili první takový projekt, v němž u Radlické ulice v Praze 5 vzniknou dva bloky domů s až 266 byty. Město musí ještě najít partnera, se kterým založí bytové družstvo a dům vybuduje. Magistrát zároveň nechá zpracovat studii možné bytové výstavby na jižním okraji sídliště Černý Most na hranici mezi Prahou 14 a Dolními Počernicemi.

Z červnové studie švýcarské společnosti PriceHubble vyplynulo, že nejdražší byty v Praze jsou na Josefově a nejlevnější v Satalicích, ale ani tam se cena bytu 2+kk o velikosti 64 metrů nedostane pod 100.000 korun za metr čtvereční. Průměrná cena za metr čtvereční rezidenční nemovitosti v Praze je 120.645 korun, ukázala data.