Komatsu potřebu bagr

V Třešti se opravy bývalé školy na náměstí protáhnou do příštího roku

Třešť (Jihlavsko) 20. prosince (ČTK) - Opravy bývalé školy v Třešti na Jihlavsku se protáhnou do příštího roku, původně měly být hotové během letoška. Základní umělecká škola (ZUŠ) začne v této budově na náměstí působit asi až od září. K prodloužení stavby přispěl nedostatek materiálu letos zjara i dodatečné požadavky města, řekl dnes ČTK starosta Vladislav Hynk (KDU-ČSL).

Třípodlažní historickou budovu na náměstí T. G. Masaryka opustila střední škola kvůli úbytku žáků, prázdná byla asi deset let. Opravy zahájené loni na podzim budou stát 86 milionů korun, město na ně dostalo dotaci 20 milionů. Práce měly být původně provedené do letošního léta, radnice pak termín posunovala. Radní města budou tento týden projednávat dodatek ke smlouvě, jímž prodlouží termín kompletního dokončení akce do konce března 2023. Stavební práce by měly být podle starosty hotové v lednu.

Stavba se podle něj protáhla kvůli tomu, že se na ni na jaře obtížně sháněly materiály. Dalším důvodem byly práce, které původně v projektu nebyly. Město například několik měsíců řešilo s architekty finální vzhled sálu pro 90 sedících diváků, který bude v přízemí bývalé školy namísto tělocvičny a jídelny. Tento sál budou moci kromě základní umělecké školy využít i pořadatelé jiných menších akcí. "Sál je propojený se ZUŠ, ale je možné ho využívat i úplně odděleně," řekl Hynk. V přízemí budou také komerční prostory.

Dům už má opravenou a natřenou fasádu. "Vrchní dvě patra jsou de facto hotová, teď se pracuje hlavně v přízemí," řekl Hynk k vnitřním úpravám domu. Pobočka České spořitelny by se měla do spodní části bývalé školy přestěhovat do března, lékárna by tam měla být zřejmě od dubna. Radnice by chtěla mít v bývalé škole také cukrárnu s kavárnou. "Bavíme se s tím eventuálním nájemcem o termínu květen - červen," uvedl starosta. Základní umělecká škola v Třešti má zatím třídy ve vrchním patře radnice, do nových prostor se bude nejspíš stěhovat o letních prázdninách.