Komatsu potřebu bagr

V trase D6 u Hořoviček jsou lokality, kde začne záchranný archeologický výzkum

Hořovičky (Rakovnicko) 9. prosince (ČTK) - Archeologové našli v trase připravovaného úseku dálnice D6, konkrétně na obchvatu Hořoviček, pět lokalit, kde začne záchranný archeologický výzkum. Je zde řada nálezů z období pravěku. Výzkum začne příští rok na jaře, v předstihu před zahájením stavby dálnice. Budování úseku má začít v druhé polovině roku 2022, nyní je vypsaný tendr na zhotovitele, jehož hodnota jsou zhruba dvě miliardy korun bez DPH. Zároveň pokračuje příprava žádosti o vydání stavebního povolení, uvedl dnes v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby.

Zjišťovací archeologický průzkum u Hořoviček začal v srpnu a skončil v říjnu. Jedná se o úsek přesahující pět kilometrů. "Četnost nálezů v rámci tohoto typu výzkumu byla nebývale vysoká a lze zde očekávat podstatně větší množství nálezů než v téměř jednou tak dlouhé trase přeložky silnice I/6 u Hořesedel," uvedl Buček.

Archeologové objevili například keramické střepy z období doby bronzové a též drobné nálezy z pravěkého období neolitu. Další výzkum by mohl ukázat další nálezy související s osídlením i pohřbíváním. V jedné z lokalit u Kolešova byly nalezeny kůlové jámy, obilné zásobnice nebo soubor keramického materiálu od doby bronzové, přes období doby římské až po středověk. Záchranný výzkum se bude týkat plochy zabírající téměř 230.000 čtverečních metrů. Těžná technika nejprve odstraní ornici, poté bude následovat začištění ploch a vykopávky v místech, kde jsou nálezy.

Loni v listopadu ŘSD zprovoznilo dva dostavěné úseky D6 na Rakovnicku, a to obchvat Řevničova a úsek Nové Strašecí - Řevničov. Ve středních Čechách zbývá dostavět tři části D6, kromě úseku u Hořoviček ještě části u Krupé a Hořesedel. I na nich by práce měly začít příští rok.