Komatsu potřebuju bagr

V trase D11 Trutnov- státní hranice začne na jaře archeologický průzkum

Trutnov 25. ledna (ČTK) - V trase chystané dálnice D11 z Trutnova na hranici s Polskem by měl na jaře začít archeologický průzkum. Nyní stavbaři dělají přípravné práce, například kácí stromy. ČTK to sdělila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková. V Trutnově v úterý o postupu přípravy stavby jednali zástupci měst a obcí ležících na trase dálnice s představiteli Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Výběrové řízení na stavební firmu ŘSD vypsalo loni v prosinci. Odhadovaná cena 21 kilometrů dálnice je 13,1 miliardy korun bez daně. Vítěz tendru by mohl být známý v létě a vlastní stavba by mohla začít na konci letošního roku. Auta by po novém úseku, jehož součástí jsou i dva zhruba půlkilometrové tunely, mohla jezdit v roce 2026.

ŘSD plánuje, že nejdříve vybuduje tříkilometrový úsek u hranice s Polskem, který naváže na polskou čtyřproudou rychlostní silnici S3. Poláci jsou se svým navazujícím úsekem podstatně dál, už na něm mají položený asfalt a otevřít jej chtějí v roce 2024. Česká strana by tříkilometrový úsek chtěla otevřít v roce 2025. Auta by se tak po něm a po S3 vyhnula polskému pohraničnímu městu Lubawka.

V prosinci ŘSD uvedlo, že dokončuje v trase dálnice Trutnov - hranice výkupy pozemků. Všechna stavební povolení pro hlavní trasu stavby by silničáři chtěli získat letos. Žádosti o vydání stavebního povolení ŘSD podalo úřadům loni v červenci.

Složitější je situace na úseku dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova. K úseku o délce 19,6 kilometru ŘSD zatím získalo nepravomocné územní rozhodnutí. Proti územnímu rozhodnutí se v prosinci 2021 odvolal jeden majitel pozemků v Hajnici. Odvolacím orgánem je krajský úřad, který dosud nerozhodl. Dosavadní dlouhé řešení odvolání bylo podle hejtmanství dáno zejména tím, že ministerstvo životního prostředí své stanovisko k řízení poslalo až po zhruba osmi měsících loni v prosinci. V aktuálním informačním letáku k úseku Jaroměř - Trutnov ŘSD počítá se zahájením stavby v roce 2025 a s uvedením do provozu v roce 2028.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových 113 kilometrů. Od prosince 2021 dálnice končí na severním okraji Jaroměře. Navazuje na ni silnice I/37 směrem na Trutnov.