husqvarna

V rychnovské nemocnici začaly stavební přípravy na její modernizaci a dostavbu

Rychnov nad Kněžnou 25. července (ČTK) - Demolicí skladovací budovy v areálu nemocnice v Rychnově nad Kněžnou začaly stavební přípravy na modernizaci tohoto krajského zdravotnického zařízení. Na modernizaci nemocnice a její dostavbu pokračuje výběrové řízení s předpokládanou cenou 757 milionů korun bez DPH. ČTK o tom dnes informovali zástupci hejtmanství. Demolice potrvá zhruba dva měsíce a za práce kraj zaplatí 2,3 milionu korun včetně DPH. Tato částka je mimo rozpočet modernizace a dostavby nemocnice. Nemocnice spadá pod krajskou Oblastní nemocnici Náchod.

"Před zahájením hlavních stavebních prací musí nejprve proběhnout demolice objektu, který nemocnice donedávna využívala jako sklad. Budova v minulosti sloužila také jako nemocniční lékárna. Demolice proběhne za plného provozu a neomezí nijak chod rychnovské nemocnice," uvedl první náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček (Piráti).

Objekt v blízkosti parkoviště určený k demolici je dvoupodlažní nepodsklepená budova se zastavěnou plochou zhruba 700 metrů čtverečních s předsazenou rampou na jižní straně po celé délce objektu a přistaveným jednopodlažním objektem na východní straně. Nosným systémem budovy je železobetonový montovaný skelet. Konstrukci objektu budou stavbaři rozebírat po částech. Demolici provádí společnost PB SCOM.

"Odstranění budovy předchází realizaci přístavby a rekonstrukce tří podlaží stávajícího pavilonu DIGP (dětské oddělení, interna, gynekologie, porodnice). Uvolněné místo bude po odstranění skladovacího objektu sloužit pro zařízení staveniště a v budoucnu jako parkovací plocha pro automobily," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Od 28. dubna běží termín pro podávání nabídek do soutěže na stavbu pětipodlažní přístavby - pavilonu Urgentního příjmu - a na rekonstrukci tří podlaží objektu DIGP. "Součástí zakázky je také realizace nového objektu medicinálních plynů a objektu nového energocentra i úprava a rekonstrukce zpevněných ploch, komunikací, parkování a inženýrských sítí technické infrastruktury. Předpokládaná cena celé zakázky je 757 milionů korun bez DPH. Výběr zhotovitele stvrdí rada kraje na základě doporučení výběrové komise," uvedl Lechmann.

Podle vedení kraje je dostavba a modernizace nemocnice klíčovým projektem pro další rozvoj regionu. Díky této investici bude zajištěna zdravotní obslužnost nejen pro průmyslovou zónu Solnice-Kvasiny, kde působí automobilka Škoda Auto, ale také se sníží zatížení Fakultní nemocnice Hradec Králové, kam velká část obyvatel Rychnovska za zdravotní péčí dojíždí. Rychnovská nemocnice zajišťuje zdravotnickou péči oblasti s více než 80.000 obyvateli. Na financování dostavby kraj počítá se státní dotací 300 milionů korun.

Kraj do rychnovské nemocnice investoval ještě před modernizací. V listopadu 2021 v pavilonu DIGP dokončil rekonstrukci fasády, zateplení, výměnu oken a modernizací prošla také porodnice. Tyto stavební práce stály přes 60 milionů korun.