Komatsu potřebu bagr

V Rychnově nad Kněžnou vznikl dům s nájemními byty, zájem je velký

Rychnov nad Kněžnou (ČTK) - V jedenáctitisícovém Rychnově nad Kněžnou dokončili projekt bytového domu s šestnácti nájemními byty zhruba za 50 milionů korun. Stavba začala v závěru roku 2021 a skončila k 30. květnu. Do konce června má být kolaudace a byty budou k nastěhování v září. ČTK to dnes řekl starosta města Jan Skořepa (Nezávislí za Rychnov). Město na projekt získalo dotaci 41 milionů korun. "Pětipodlažní dům vznikl na městském pozemku v části sídliště Mírová," řekl ČTK Skořepa.

Podle něj je o nové nájemní bydlení velký zájem. Každou podanou žádost bude radnice detailně posuzovat. "Máme přes 60 přihlášek na 16 bytů. Podle předem oznámených kritérií proběhne obodování jednotlivých žádostí. Příští týden se k tomu sejde komise, která bude vyhodnocovat nebo stanovovat pořadí podle dosaženého bodového ohodnocení. V případě, že bude rovnost bodů, bude se losovat," řekl ČTK Skořepa.

V poslední době jde v Rychnově nad Kněžnou o druhý projekt městského nájemního bydlení. Před dvěma lety radnice také na sídlišti Mírová otevřela čtyřpodlažní dům také s šestnácti nájemními byty. "Cílem je vybudovat nájemní bydlení s ohledem na rozšířenou průmyslovou zónu. Původní záměr byl, aby se lidé tady mohli usadit. Podmínkou je, že když budou bydlet v nájemním bytě a nemají trvalé bydliště v Rychnově, aby se k trvalému pobytu přihlásili," řekl ČTK Skořepa.

Město připravuje další bytový dům s patnácti nájemními byty na místě objektu, který v prosinci 2022 získalo od Královéhradeckého kraje, jde o bývalé pracoviště krajských silničářů. V současnosti se zpracovává projektová dokumentace, původní objekt stavbaři zbourají. Nový bytový dům by měl vzniknout do deseti let, uvedli zástupci radnice.

Zájem o bydlení v Rychnově výrazně stoupl s rozvojem průmyslové zóny Solnice-Kvasiny před sedmi lety, kde nyní pracuje asi 12.500 lidí. V průmyslové zóně funguje také závod Škoda Auto a externí dodavatelé automobilky.

Bytová problematika by proto podle starosty měla být řešena jak developerskými projekty, tak i nájemním bydlením. V posledních letech ve městě developeři postavili asi 240 bytů. "Kvůli stoupající ceně hypoték se ale prodej bytů téměř zastavil. Bytů v Rychnově tedy nedostatek není, problém je v jejich pořízení. Proto si myslím, že město by mělo v budování nájemních bytů pokračovat, ne všichni dosáhnout na podmínky hypotéky. Cesta musí vést oběma směry, lidé si rádi pořizují vlastní bydlení, ale zároveň musí být možnost nájemních bytů," řekl ČTK Skořepa.

Další významnou investicí města v letošním roce je dokončení rekonstrukce městské čistírny odpadních vod (ČOV) téměř za 100 milionů korun. Radnice začala s opravou v posledním čtvrtletí roku 2021 a měla by být hotova do července. V roce 2021 a 2022 se při modernizaci ČOV proinvestovalo téměř 60 milionů korun, zbytek připadá na letošní rok. Jde o největší investici města z vlastních prostředků za posledních deset let.