husqvarna

V Přešticích dokončují opravu chrámu, největšího barokního kostela mimo Prahu

Přeštice (Plzeňsko) (ČTK) - V Přešticích u Plzně se blíží ke konci oprava chrámu Nanebevzetí Panny Marie, největšího českého barokního kostela mimo Prahu. Rekonstrukce dominanty jižního Plzeňska přijde na 84 milionů korun, z toho 76 milionů poskytne evropský program IROP. Obnova národní kulturní památky, vyhlášené před 15 lety, musí být hotová do konce roku, řekla dnes ČTK na kontrolním dnu stavby Iva Fictumová, vedoucí projektů plzeňského biskupství.

V chrámu z let 1750 až 1775 podle návrhu a zčásti pod vedením barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera se objevily statické problémy. Naposledy se před téměř 30 lety opravovala fasáda. Nyní už jsou hotové prašné stavební práce. "Veškerý interiér je restaurovaný a očištěný a teď se nastrojuje," uvedla Fictumová. Dodala, že opravené jsou věže, hotová je elektroinstalace, výmalba a odvodnění. Dokončuje se fasáda na západní straně a restauruje se vybavení.

Řemeslníci dokončují čištění a restaurování mramorových částí sedmi oltářů ojedinělých svou velikostí. "Hlavní má výšku 20 metrů, tedy čtyřposchoďové budovy," řekla Fictumová. Nejbližší podobný, byť menší oltář je podle ní ve staroměstském chrámu sv. Mikuláše v Praze. "Klenba kostela je vyšší než plzeňská katedrála a šířka také. Kostel je velmi monumentální," řekla Fictumová. Hotová je na západní straně balustráda z pískovce, jež nahradila původní betonovou. Ornamenty se vyřezaly přímo v lomu, dohromady váží 36 tun.

Rozpočet opravy je od začátku napjatý. "Za poslední dva roky šly ceny hrozně nahoru a my máme rozpočet z roku 2016. Je to velký problém," řekla projektová vedoucí.

Starosta Přeštic Tomáš Chmelík (STAN) řekl, že město by chtělo kostel po velké rekonstrukci víc otevřít a bude jednat s farností o možném pořádání různých akcí. Město dalo na opravu dva miliony korun, nyní poskytlo dalších 700.000 korun na severní schodiště, které má v majetku. "Odkrylo se koncem minulého roku a zjistilo se, že je v nevyhovujícím stavu," vysvětlil Chmelík

V kostele má vzniknout i expozice s popisem oprav. Biskupství hodlá vydat o kostele také publikaci. "Jsou tady velmi zajímavé příběhy. Třeba ve všech čtyřech zpovědnicích jsou - jak já tomu říkám - sošky biblických průšvihářů - těch, co něco zvorali a bylo jim odpuštěno. Je to tedy o milosrdenství, naději, že člověk nemusí propadat depresím, když něco udělá špatně a chce se napravit," uzavřela Fictumová.