V Přerově se chystá otevření inovačního hubu, otevřen bude v červnu
Přerov (ČTK) - Podnikatelé z Přerova získají od poloviny roku nové zázemí, na náměstí TGM se otevře inovační hub. Prostory získal v rekonstruované historické budově Blažkova domu. Náklady na jeho opravu dosáhly téměř 73 milionů korun, zhruba polovinu získala radnice formou dotací. Město od otevření centra, které nabídne i přednáškový sál pro 60 lidí nebo kreativní dílny, očekává přínos nových pracovních míst i podporu místních podnikatelů. Otevření hubu je naplánováno na 3. července. Přerov na jeho služby letos uvolnil 1,8 milionu korun, schválili v pondělí zastupitelé.
Podle primátora Přerova Petra Vrány (ANO) bude hub nabízet například takzvaný coworking, tedy otevřený sdílený prostor s oddělenými pracovními místy, k dispozici budou také čtyři různě velké kanceláře k pronájmu. "Je zde také konferenční sál až pro 60 osob, který se bude dát rozdělit na dvě části, a také dvě plně vybavené zasedací místnosti. Jedna se jmenuje po úspěšném přerovském podnikateli Karlu Zejdovi a druhá po Terezii Hrubé, zakladatelce továrny na marmeládu, konzervy a cukrovinky z Přerova," uvedl primátor.
Hub nabídne také kreativní dílny, svou nabídkou budou cílit na školy i mladé lidi. "Budou zde umístěny 3D tiskárny, zájemci o podnikání si zde budou moci sami něco vytvořit. Bude zde také virtuální sídlo a nahrávací studio," řekl primátor. Doplnil, že do projektu je zapojena i hospodářská komora.
Na projektu spolupracuje na základě uzavřeného memoranda město Přerov s Olomouckým krajem a jeho zřízeným Inovačním centrem, které bude poskytovat služby obecného hospodářského zájmu. Přerov se zavázal, že provoz centra bude dotovat maximální částkou čtyři miliony korun ročně, pro letošní rok zastupitelé schválili na poskytnutí služeb částku 1,8 milionu korun. Poskytnutí dotace nebylo jednohlasné, opoziční zastupitele například zajímaly náklady na celý provoz centra, a to i do budoucna.
Přerovský inovační hub bude sídlit v historickém Blažkově domě, který nese název podle perníkáře a voskaře Josefa Blažka. Po druhé světové válce byl v domě výbor komunistické strany, posledním nájemníkem byla vojenská správa. Po jejím odchodu město nenašlo pro objekt žádné další využití, za údržbu nevyužitého domu ale platilo ročně asi 50.000 korun. Při rekonstrukci byla pro účely inovačního hubu k Blažkovu domu připojena přístavba, která bude sloužit jako technologická část.