Cime 2 kvartál 2024

V pražském Hloubětíně bude do osmi let 1500 bytů za devět miliard korun

Praha 20. června (ČTK) - V pražském Hloubětíně vyroste do osmi let zhruba 1500 bytů. Developer Central Group investuje do rezidenční čtvrti Tesla Hloubětín okolo devíti miliard korun. První etapa má být dokončena v prosinci roku 2024 a celý projekt nejpozději v roce 2030.

O byty, jejichž průměrná cena dosahuje 139.920 korun za metr čtvereční, zhruba o deset tisíc korun méně než je pražský průměr, je podle developera zájem. "Za dva týdny od uvedení do prodeje jsme měli více než polovinu bytů z 1. etapy rezervovanou," uvedl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský při položení základního kamene. Dodal, že nyní je zamluvena většina z 350 bytů 1. etapy a firma nabízí byty z dalších etap výstavby. "Pokud bude dobrá ekonomická situace a zájem vytrvá, tak může být hotovo i dříve než v roce 2030," řekl Kunovský.

Lokalita se mění sto let od vzniku podniku na výrobu rádií a televizí Tesla Hloubětín. Na ploše téměř 67 tisíc metrů čtverečních staví konsorcium firem VCES – BAK a domy mají mít industriální prvky, zelené střechy, retenční nádrže nebo větrání se zpětným získáváním tepla.

S byty vzniknou dvě mateřské školky či veřejný park. "Finančně se podílíme na rekonstrukci ulice Poděbradská a zkapacitnění a modernizaci čtyř velkých křižovatek," uvedl Kunovský. Investice do veřejných staveb a ekologické dekontaminace přijde podle něj na více než 190 milionů korun.

Největším rezidenční tuzemský stavitel Central Group v současnosti vlastní v Praze kolem 1,5 milionu metrů čtverečních brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 bytů. Nyní má v nabídce zhruba 700 bytů v osmi lokalitách a ve výstavbě přes 1700 nových bytů. Letos zahájil i stavbu Parkové čtvrti v Praze 3.

Na nový byt v Praze s plochou 70 metrů čtverečních lidé vydělávají přes 17 let, o 2,4 roku více než loni, vyplývá z indexu dostupnosti bydlení CG-Index zpracovávaný Central Group. V celé republice je nutno podle Indexu prosperity Česka na pořízení bytu vynaložit více než 15 ročních mezd. V Česku je tak pořízení vlastního bydlení podle analytiků České spořitelny a portálu Evropa v datech nejnákladnější v Evropské unii.