V pražské MHD vzniknou nové tratě a vyměněny budou pražce v metru
Praha 22. března (ČTK) - V pražské integrované dopravě (PID) v budoucnosti vzniknou nové tramvajové tratě, opravovat se bude v metru a provoz autobusů bude ekologičtější. Vyplývá to z dopravního plánu hlavního města na roky 2021 až 2025, který dnes schválili pražští radní. PID se v současné době potýká kvůli opatřením proti koronaviru s výrazným úbytkem cestujících.
V tramvajové dopravě lze podle dokumentu předpokládat zprovoznění například tratě z Pražského povstání přes Pankrác před poštu na Budějovické a Na Strži. Trať ulicí Na Pankráci byla vybudována loni a její zprovoznění je plánováno letos na jaře. V budoucnu bude trať prodloužena až před poštu. Pražský dopravní podnik (DPP) buduje také trať z Barrandova do Slivence.
Další v plánu je vybudování smyčky na Zahradním Městě nebo stavba trati z Modřan na Libuš. Na obou DPP pracuje. Nová smyčka vznikne také u konečné metra A Depo Hostivař. Tramvaje se vrátí do horní poloviny Václavského náměstí a pojedou z Vinohradské po Wilsonově před hlavní nádraží a dál do Bolzanovy. Pro tuto trať zastupitelé schválili změnu územního plánu.
V metru začala stavba nové trasy D z Pankráce do Písnice. Zde byl na dvou ze čtyř míst ukončen geologický průzkum. Trasu metra C pak v následujících pěti letech čeká výměna starých dřevěných pražců za nové. DPP je nyní asi ve třetině výměny. Plánováno je prodloužení linky metra B o stanici Depo Zličín.
Podle dokumentu by do roku 2025 mělo jezdit v případě autobusů zhruba 40 procent tzv. ekologicky čistých vozů, to znamená buď na alternativní nebo kombinovaný pohon. DPP proto avizoval, že se zaměří na nákup a rozvoj autobusové dopravy na elektřinu a zároveň začne zkoušet autobusy na vodíkový pohon. Elektrifikována bude mimo jiné linka 119 z Veleslavína na letiště.
Intervaly MHD by se podle materiálu v následujících letech zásadně měnit neměly. Posílena bude linka B, která se vytížeností blíží nejužívanější lince metra C. Do pěti let by se zde mohl v určité části pracovních dnů zkrátit interval až o minutu.
Pražskou veřejnou dopravu využívá v současné době ve všední dny proti normálu zhruba o 60 procent méně cestujících. Důvodem jsou opatřením proti šíření nemoci covid-19. Největší pokles je v metru. Největší úbytek cestujících zatím byl loni v březnu.