Cime 2 kvartál 2024

V Praze volných 56.000 m2 vybavených kanceláří, uvolnily je firmy s home office

Praha (ČTK) - V Praze je momentálně k okamžitému pronájmu k dispozici více než 56.000 metrů čtverečních plně vybavených kanceláří. Jde především o prostory, které jejich předchozí nájemci uvolnili kvůli stěhování do nových prostor či přechodu na částečnou práci z domova. Tyto kanceláře by mohly uvolnit tlak na nedostatek volných kancelářských prostor v nových objektech, se kterým se Praha momentálně potýká. V tiskové zprávě to uvedla realitní společnost Cushman & Wakefield.

Velikost kancelářského trhu v Praze na konci druhého čtvrtletí byla podle poradenské společnosti Colliers přibližně 3,85 milionu metrů čtverečních a ve výstavbě bylo 143.600 metrů čtverečních. Neobsazenost kanceláří činila 279.600 metrů čtverečních. Nejžádanější je Praha 8 s mírou neobsazenosti pod čtyři procenta a s volnými 24.400 metry čtverečními v Karlíně.

"Mnoho firem s rozšířením práce z domova snižuje počet pracovních míst a nevyužité prostory do skončení své nájemní smlouvy dále pronajímá. Naše nabídka nyní zahrnuje okolo 50.000 metrů čtverečních kancelářských prostor, do kterých se lze téměř okamžitě nastěhovat," uvedla Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor pro region střední a východní Evropy firmy Cushman & Wakefield.

V Praze více jak rok nezačala výstavba nových kancelářských prostor. ČTK již dříve odborníci sdělili, že výstavba kanceláří v Praze se nevyplatí kromě drahých stavebních prací a energií také kvůli ceně kancelářského vybavení. Je nákladné kvůli požadavkům na environmentální a sociální udržitelnost (ESG) a poptávce po nadstandardní technologické výbavě ze strany zájemců. Mezi poslední dostavěné pražské kanceláře patří projekty Masaryčka v Praze 1 a Port7 v Holešovicích.

V souvislosti s pokračujícím trendem práce z domova je podle Colliers v českých kancelářích v postcovidové době stále více populární také takzvaný desk sharing, tedy sdílení pracovních stolů. Společnosti tak snižují náklady na tradiční uspořádání kanceláří a raději investují do společných relaxačních či networkingových prostorů, a to až o polovinu více.

Společnost Cushman & Wakefield je poskytovatelem realitních služeb pro nájemce i vlastníky nemovitostí. Zaměstnává přibližně 52.000 lidí ve 400 poboček v 60 zemích světa. V roce 2022 společnost dosáhla příjmů společnosti 10,1 miliardy dolarů (230 miliard korun).