Cime 2 kvartál 2024

V Praze se letos vystaví rekordní počet kancelářské plochy

Praha (ČTK) - V letošním roce se v Praze dostaví rekordních 130.000 metrů čtverečních kancelářské plochy. Dokončeny budou kancelářské projekty Masaryčka, Waltrovka, Port 7, Hagibor Crestyl a další. S odvoláním na data realitní společnosti Savills to dnes v tiskové zprávě uvedla Alexandra Němcová ze společnosti Cimex, která se zabývá investicemi do nemovitostí. V příštím roce by se podle ní měla výstavba kanceláří ustálit na zhruba 80.000 metrech čtverečních, tedy přibližně na úrovni roku 2022.

Zájemci si letos za kanceláře připlatí. "Nájmy jsou běžně valorizovány každý rok, letos to bylo samozřejmě o vyšší procenta než v minulých letech," uvedla Němcová. Ceny kanceláří jsou podle ní ovlivněny především zdražováním a dostupností stavebních materiálů či interiérového zařízení.

Někteří nájemci už na růst cen kancelářských prostor reagují a optimalizují své náklady, což nahrává konceptu sdílených kanceláří s flexibilními podmínkami nájmu. To se ale podle Němcové nebude týkat velkých korporací, ale spíše menších firem a start-upů. "Větší společnosti a korporace plánují dlouho dopředu, a tudíž i vyžadují nájemní smlouvy na delší období. Ale i tady jsme zaznamenali určitý posun v jejich uvažování," upozornila Němcová. Větší firmy podle ní častěji upřednostňují prodlužování smluv ve stávajících prostorách před případným stěhováním. Kvůli vysokým cenám raději vyčkávají i s rekonstrukcemi.

Nejžádanější kancelářskou lokalitou v Praze je pro firmy Karlín. Mezi další oblíbené lokality patří i městské části Praha 4 a Praha 5. Podle analýzy společnosti Colliers zajišťující poradenství v oblasti realit mají právě Praha 5 a Praha 8 nejvíce obsazeného kancelářského prostoru v Praze. V Praze 5 jde o 23.000 metrů čtverečních kancelářské plochy a v Praze 8 o 13.200 metrů čtverečních.

Kanceláře v centru města si vybírají hlavně firmy, které musí mít reprezentativní prostory a musí se se svými klienty často potkávat. S rostoucími ceny nájmů se však mohou některé firmy také přesouvat z centra, upozornila Němcová. Pro větší firmy o 500 až 1000 zaměstnancích navíc není podle ní Praha 1 vhodná, protože by v centru města nenašly vhodnou budovu. Takové firmy se přesouvají spíše do okrajových částí Prahy s dobrou dopravní dostupností jak veřejnou dopravou, tak autem.