Cime 1 kvartál 2024

V Praze 6 by mohly být tři městské domy se 42 startovacími byty pro mladé

Praha 15. listopadu (ČTK) - V bytových domech, které chce v pražské Ruzyni stavět Praha 6, by mělo být 42 nájemních malometrážních bytů. Podle plánů radnice by měly sloužit zvláště mladým lidem jako takzvané startovací bydlení. Na dnešním zasedání zastupitelstva Prahy 6 to řekl místostarosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Na podobu plánovaných městských bytových domů a rovněž mateřské školy v Ruzyni vypsala Praha 6 v červnu architektonickou soutěž. Vyhrál ji návrh architektů Martina Němce a Petra Dvořáka z ateliéru A.D.N.S. architekti.

V plánovaných třech bytových domech na městských pozemcích v Rakovnické ulici v Ruzyni by mohlo být 20 bytů o dispozici 1+kk a 22 bytů o dispozici 2+kk. "Byty jsou malé, mají v průměru mezi 30 až 40 metry čtverečními," řekl Stárek, v jehož gesci je územní rozvoj Prahy 6. Dodal, že k mnohým bytům podle návrhu z dílny ateliéru A.D.N.S. architekti patří soukromé předzahrádky a navržené jsou rovněž ozeleněné terasy a pobytové střechy u jednotlivých domů. Parkování by podle Stárka mělo být většinou přímo u bytových domů na povrchu.

Součástí soutěže byl i návrh nové mateřské školy, jejíž výstavbou se zvýší kapacita míst pro děti ve školkách zřizovaných Prahou 6 o 50 míst. Architekti Němec a Dvořák navrhli školku jako jednopodlažní objekt se zelenou střechou. Budovu školky lze navíc podle Stárka v budoucnu změnit podle potřeby například na kulturní centrum, denní stacionář, zařízení pro seniory a podobně, řekl dnes na zasedání zastupitelstva.

Navrhovanou podobu nájemních městských bytových domů a školky ocenili na zasedání i někteří opoziční zastupitelé. Pochvalně se o projektu vyjádřili mimo jiné opoziční zastupitel a předseda Kontrolního výboru zastupitelstva Petr Palacký (Strana Zelených) a opoziční zastupitelka a předsedkyně Komise bytové politiky Jana Kabelová (Piráti).

Vítěze architektonické soutěže vybrala porota, v níž zasedli mimo jiné architekti Jan Mužík, Luboš Pata, Petr Šikola a Petr Vávra. Porotci posuzovali osm podaných soutěžních projektů. Soutěž vyhrál návrh od A.D.N.S. architektů, druhou příčku obsadil návrh z dílny Znamení čtyř - architekti a třetí místo připadlo Architektonickému ateliéru ARKÁDA, sdělil již dříve ČTK mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

Praha 6 je jednou z největších pražských městských částí. Rozkládá se na ploše 4156 hektarů, žije tu přes 100.000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan. Radnici šesté městské části vede starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici tu vytvořily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. Ve 45členném zastupitelstvu mají 27 hlasů. V opozici jsou Piráti, ANO a Zelení.

V Praze 6 je nyní 33 mateřských škol. Městská část Praha 6 rovněž zřizuje 15 základních škol, do kterých podle radní městské části Marie Kubíkové (ODS) chodí zhruba 9000 žáků.