Komatsu potřebu bagr

V polovině prosince bude v Pardubickém kraji bude hotový první úsek D35

Opatovice nad Labem (Pardubicko) 24. června (ČTK) - První úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji bude pro běžný provoz zprovozněn 15. prosince a to v úseku Opatovice nad Labem - Časy na Pardubicku. Otevře se o dva měsíce dřív, než se plánovalo. Úsek měří 12,6 kilometru. Novinářům to dnes řekli zástupci ředitelství silnic a dálnic.

"Otevře se dřív díky snaze, iniciativě a dohodě se zhotovitelem. Je zde větší intenzita práce," řekl ČTK Stanislav Král, správce stavby z pardubické ŘSD.

Stavba úseku z Opatovic do Časů začala 13. května 2019. Následovaly přeložky inženýrských sítí, stavební firma založila zásypy, vybudovala je. Dnes jsou hotové spodní konstrukční vrstvy, nosné konstrukce mostů a dělníci pokládají asfaltové vrstvy.

"Nejzajímavější konstrukční celek je mostní estakáda, je kilometr dlouhá, která překlene řeku Labe. Žádné vícepráce nebyly, běžné v režimu stavby," řek Král.

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) pokračuje další stavba úseku D35 z Časů do Ostrova, která by měla být hotová do konce roku 2022. Jeho délka je 14,7 kilometru. Pak ještě čeká silničáře stavba dalších sedmi úseků až do Mohelnice. Úseky se budou dělat na přeskáčku, ministr doufá, že vše bude hotové do konce roku 2028. řekl Havlíček.

D35 už dávno měla stát, je alternativou dálnice D1, řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. "Průtahy městy Vysoké Mýto, Litomyšl i meziměstské úseky jsou velmi nebezpečné. Bohužel příprava byla dlouhodobě zanedbaná. Jsem rád, že se staví," řekl Mátl.

Územní rozhodnutí má pět úseků ze sedmi, šest jich na území Pardubického kraje. "Příprava není v zásadním zpoždění, věřím, že v roce 2022, 2023 budeme na Pardubickém kraji šest úseků realizovat. Poslední úsek je v Olomouckém kraji, i zde se příprava stavby konečně posunula, přestože jsme měli obrovské dlouhodobé problémy se stanoviskem EIA. Už je požádáno o územní rozhodnutí," řekl Mátl.

I když ceny stavebních prací stoupají, nabídkové ceny se pro ŘSD stále drží pod 20 až 30 procenty současných předpokládaných hodnot. "Věřím, že na pokračování staveb bude dost prostředků a že další vláda, která nastoupí, bude pokračovat v investičním boomu. Jak se do toho promítne nárůst cen, uvidíme. Některé komodity rostou o 30, 50 procent nahoru," řekl Mátl.

Velké stavby se v republice zastavily v roce 2010, znovu se začaly připravovat v roce 2013, to stavbu dálnice D35 zdrželo, řekl ředitel pardubické ŘSD Bohumil Vebr. "Teď se řeší poslední úsek kolem Litomyšle, začínají výkupy pozemků. Na dokončené dva úseky určitě navážou další. Pokud by byly problémy, jdou zprovoznit jednotlivé úseky samostatně," dodal.

Dálnice určitě pomůže Pardubicím, Hradci Králové a Chrudimi, tranzitní doprava z regionu na severovýchod je enormní, řekl Vebr. "Ukázalo se, že když se opravuje D1, vozidla jezdí po současné I/35, tak je přetížená tak, že její opravy jsou strašně složité. D35 převezme dopravu z D1, což bude mít význam celostátní," řekl Vebr.