husqvarna

V Podolí u Brna bude referendum proti plánu developera na masivní zástavbu

Podolí (Brněnsko) 23. září (ČTK) - V Podolí u Brna chtěl developer postavit v lokalitě Nad paloukem 95 rodinných domů. Proti tomu se ovšem postavila velká část místních, takže zastupitelstvu nezbylo než vyhlásit referendum. Původně se mělo konat v srpnu, ale po zásahu soudu se bude konat společně s volbami do Poslanecké sněmovny 8. a 9. října. Lidé, kteří lidové hlasování chtějí, trvají na tom, aby se v lokalitě stavělo jen 48 domů podle původní studie z roku 2012. Podle starosty Vítězslava Eliáše (Za Podolí u Brna) už ale není o čem hlasovat, protože smluvní vztah o spolupráci mezi obcí a developerem vypršel na konci srpna, developer už nechtěl dále čekat, řekl ČTK.

Podle Radka Bočka, který je předsedou spolku Podoláci a který inicioval vyvolání referenda, a zároveň zastupitelem za stejné uskupení, ale referendum význam má. Není podle něj primárně o developerovi, ale o přístupu zastupitelů k lokalitě. Starostovo uskupení má totiž v devítičlenném zastupitelstvu šest členů a vedení obce s developerem sepsalo smlouvu o tom, jak má výstavba vypadat. Na zhruba devítihektarovém pozemku mělo být nahuštěno téměř dvakrát tolik domů, než připouští studie. Podle Eliáše byla smlouva pro obec výhodná, celé její znění je k dispozici i na webu. "Ať řeknou lidé, jak se má rozvíjet Podolí," řekl Boček. Referendum chtělo zhruba 600 obyvatel, což je polovina těch, kteří mají v obci hlasovací právo.

Eliáš uvedl, že obec pracovala na smlouvě 1,5 roku, aby do ní dostala všechny požadavky, ale developer podmínil svůj zájem o projekt tím, že vše bude vyřešené do konce srpna. "Podle mě je to pro obec škoda a myslím, že se jedná o politický boj," řekl starosta.

Zda bude developer stavět na pozemcích, které různou formou vlastní, není jisté. Záleží na jeho dalším rozhodnutí. Podle územního plánu a studie zde může stát 48 rodinných domů. Podle smlouvy, kterou developer uzavřel s obcí, za něj vystupují čtyři lidé, a to Eva Adday, Adam Adday, Marcela Saidová a Adam Said. Developer už podle Bočka v obci jednu černou stavbu postavil.

V Podolí se v referendu hlasovalo už před šesti lety. Tehdy starosta Eliáš usiloval o to, aby na kraji katastru obce vyrostlo kasino. Svůj hlas tehdy vhodilo do urny 68 procent voličů, pro hlasovala třetina z nich. Přestože se tehdy občané postavili proti starostově nápadu, ve volbách v roce 2018 získalo jeho uskupení 63 procent hlasů.