husqvarna

V Plzni začne 5. června čtyřměsíční oprava mostu Milénia

Plzeň (ČTK) - V Plzni začne 5. června čtyřměsíční oprava mostu Milénia, největšího mostu ve vlastnictví města, který slouží už téměř čtvrtstoletí a denně po něm projede zhruba 26.000 aut. Je nutné kompletně vyměnit povrch a izolaci mostovky, sanovat spodní stavbu a další, jde o stavbu za 40 milionů korun, největší prázdninovou investici na silnicích v Plzni, řekl dnes ČTK náměstek primátora Aleš Tolar (STAN). Akcí je o prázdninách, kdy v Plzni klesá intenzita provozu zhruba o třetinu, více než loni a mají větší dopad na dopravu.

"Půjde o první zásadní rekonstrukci mostu Milénia, nejvytíženějšího ve městě. Bude rozdělena na čtyři etapy, v žádné nebude nutná plná uzávěra," uvedl Tolar. Podle něj budou pouze na konci uzavřené křižovatky, ale jen o víkendech a nebude tam přerušená MHD.

"Rekonstrukce potrvá do 6. října. Zahrne také přilehlé ulice U Trati včetně křižovatek ulic U Trati a Doudlevecká. V první etapě se zavře most ve směru na Slovany, ve druhé na Bory. Podle Tolara už město nemůže opravu odložit. "Volíme období, kdy je dopravní zatížení nejmenší a kdy také lidé mohou volit i kola, koloběžky a další," uvedl. Objízdné trasy povedou po Klatovské, Jízdecké a Ukrajinské, místní pojedou i Prokopovou a Americkou ulicí. MHD po mostě nejezdí.

"Odfrézujeme povrchy až na izolaci, vyměníme ji, opravíme římsy, tam, kde to bude nutné, také spodní stavbu, a vyměníme mostní závěry, které už jsou dožilé. Je potřeba most po 25 letech opravit, abychom předešli nákladnější rekonstrukci v dalších letech," řekla náměstkyně Správy veřejného statku města Plzně Andrea Fojtíková. Podle ní je to klíčová tepna, která spojuje Slovany s dalšími částmi města. Doprava na mostě přibývá, zvyšuje se i podíl nákladních vozů. Více se tu staví, víc lidí tu pracuje, uvedla.

Rekonstrukce se podle Fojtíkové týká části nad řekou Radbuzou. "Teď opravujeme hlavní část mostu o délce necelých půl kilometru a připravujeme opravu nové estakády přes železniční trať, která se točí až k pivovaru," uvedla. Most Milénia je mezi Doudleveckou a Mikulášskou ulicí a dále má horní úrovně mezi Železniční a Doudleveckou, celý systém měří 1,6 km.

"Když si vzpomenu, jak se most kritizoval, když vznikal. Tvrdilo se, že je zbytečný, ale zaplaťpánbůh, že ho máme. O povodních to byl jediný, který fungoval," uvedl koordinátor staveb ve městě Václav Lacyk. Oprava vrchní vrstvy mostovky prodlouží jeho životnost nejméně o 15 let.