husqvarna

V Plzni končí stavba první části východního okruhu za více než 600 mil. Kč

Plzeň 20. dubna (ČTK) - V Plzni se 17. května otevře první část východního městského okruhu, nazvaná Plaská - Na Roudné - Chrástecká, největší silniční stavba ve městě za posledních pět let. Jde o 1,8 kilometru nové čtyřproudé silnice, která přijde zhruba na 650 milionů Kč s DPH. Odlehčí přetížené Karlovarské třídě i frekventované silnici u Boleveckého rybníka, největší rekreační oblasti Plzně. Kompletně dokončena by měla být stavba pravděpodobně 11. září, řekl dnes ČTK Zdeněk Kuťák, ředitel plzeňské oblasti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). ŘSD je s krajem a městem investorem akce, která zahrnuje včetně propojek téměř tři kilometry silnic.

Řidiči směřující z největšího sídliště Lochotín po ní budou moci jezdit z Plaské ulice od Fordu Hornát na Prahu, ale také na jih Plzeňska. "Už 17. května by tam měla auta projíždět ve všech pruzích, poté se budou dodělávat jen vegetační úpravy, chodníky a další," uvedl Kuťák. Podle něj nyní stavbaři dokončují práce na zabezpečení svahu, na kruhovém křížení pod dvěma novými železničními estakádami a na propojení obou okružních křižovatek - nově s tou již existující na Bílou Horu.

Silnice vede podél tratě Plzeň - Žatec a zástavby u Velkého Boleveckého rybníka a v poli pod kopcem Mikulka, kde navazuje na provizorní dvouproudou propojovací silnici, kterou staví město. Ta se napojuje na nový most přes Berounku, tedy na krajskou silnici druhé třídy II/231. Díky posunu do pole přestanou jezdit tisíce aut u domků a bytovek. Nejsložitějším stavebním objektem je kvůli blízkému železničnímu i silničnímu mostu nová velká okružní křižovatka, která nahradí nepřehledné křížení ulic Na Roudné a Jateční. Plzeň dá na stavbu asi 160 milionů Kč a kraj zhruba 60 milionů Kč.

Stavby navazujících úseků silnice I/20 - Na Roudné-Jateční, který se napojí na novou silnici pod kopcem Mikulka, a dále nejdelšího úseku Jasmínová-Jateční mají začít v letech 2024 a 2025. Celý východní okruh kolem Plzně, který povede z dálničního přivaděče D5 v Černicích k výpadovce na Karlovy Vary, by měl být hotový v roce 2032. Bude součástí mezinárodního tahu E49 Vídeň - České Budějovice - Plzeň - Karlovy Vary - Magdeburg.