Komatsu potřebu bagr

V Plzeňském kraji soutěží o titul Stavba roku 40 loňských objektů

Plzeň 17. června (ČTK) - Díky oživení stavebnictví v posledních třech letech se do 18. ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje přihlásilo 40 loňských staveb z regionu, což je o tři víc než loni a oproti roku 2019 je to nárůst o pětinu. Letos je zastoupeno všech sedm soutěžních kategorií, nejvíc staveb je opět mezi rekonstrukcemi budov, řekl dnes ČTK Miloslav Michalec, předseda sedmičlenné odborné poroty architektů a stavebních inženýrů. Porota teď z přihlášených vybírá nominace, které budou zveřejněny 1. července. Vítězové budou vyhlášeni 9. září.

V rekonstrukcích soutěží například záchrana a využití konventu kláštera Chotěšov, krámeček služeb Kdyně, kulturní centrum Pivovar v Domažlicích, lékařský dům Plasy, dostavba ambitu v Mariánské Týnici, kaple sv. Václava v Dolním Kramolíně, revitalizace jezuitského kostela v Klatovech a vodního hamru Dobřív a úprava bývalé školy na bytový dům v Defurových Lažanech.

V kategorii novostavby se přihlásilo šest staveb, mezi nimiž jsou administrativní budova stavební firmy Berger, altán Zlaté rybky v zoo Plzeň, přístavba Základní školy Mirošov a dvě rezidence v Železné Rudě. Bytových domů se snaží uspět sedm, z toho pět z Plzně a dále obytné zóny v Chanovicích a ve Zruči. Mezi třemi dopravními a inženýrskými stavbami je prodloužení tramvajové trati na Borská Pole v Plzni a vodní nádrž pro zachycení vody v přírodě v Pačejově. Jedna přihláška je v kategorii průmyslových staveb, a to výrobní hala na plechovky CANPACK ve Stříbře.

Ze sportovních a rekreačních staveb je atraktivní cyklostezka Vejprnice - Skvrňany a revitalizace Rakovského potoka v Rokycanech. Z veřejných prostranství chtějí uspět obnova návsi v Chotěšově, propojení mezi sídlišti v Holýšově, úpravy Divadelní ulice a Husových sadů, obojí v Klatovech, a dále revitalizace parkánu zámku v Horažďovicích.

"Soutěž si klade za cíl přispět ke zvyšování kvality staveb v regionu, projektanti i stavebníci ji považují za prestižní a úspěchy se chlubí," řekl zástupce České komory autorizovaných inženýrů a techniků Robert Špalek.

Obce, investoři, stavebníci a vlastníci v regionu mohli letos podávat přihlášky do 21. května. "Porota objela všechny stavby a pohovořila s investory a mnohdy i s projektanty," řekl Michalec. Obce se podle něj dokážou z vítězství radovat tak jako předloni Planá, která ho oslavila tancovačkou na náměstí. Loni přišlo do soutěže rekordních 37 přihlášek, což bylo za Zlínským krajem nejvyšší číslo ze 14 regionů. Stavbami Plzeňského kraje 2019 se staly novostavba administrativní budovy firmy Konplan a rodinné domy se zahradami Lokalita Bolevec, obě v Plzni.