Cime 2 kvartál 2024

V Plzeňském kraji se bude letos opravovat zhruba 60 hlavních silnic

Plzeň 20. února (ČTK) - V Plzeňském kraji se bude letos opravovat zhruba 60 úseků silnic první, druhé a třetí třídy zhruba za 1,1 miliardy korun. ČTK to zjistila od zástupců dvou největších investorů - plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), která spravuje hlavní tahy první třídy, a krajské správy a údržby silnic (SÚS), která se stará o komunikace druhé a třetí třídy v majetku Plzeňského kraje. Většina oprav začne hned v dubnu, další budou postupně nabíhat, až investoři získají všechna povolení.

"Žádnou uzavírku obou směrů opravovaných komunikací na delší dobu neplánujeme," řekl provozní náměstek ŘSD Michal Syřínek. ŘSD letos v kraji připravilo 11 staveb na silnicích první třídy celkem za 550 milionů korun, další dvě budou na dálnici D5, které jsou v režii pražské centrály. Jde o opravy D5 mezi 136. až 144. kilometrem a 76. až 84. kilometrem.

Největší akcí plzeňské pobočky ŘSD bude celková rekonstrukce čtyřpruhového přivaděče k D5 v Kyšicích u Plzně a okolí, kde je od letošního února do října 2023 naplánovaná sanace nerovností za 237 milionů korun. Na jihu Plzeňska dokončí ŘSD nový most na silnici I/19 přes Bradavu ve Spáleném Poříčí za 38 milionů korun, na stejné linii začne v dubnu oprava silnice v nedalekých Nezvěsticích za 77 milionů, která potrvá až do roku 2024.

Na Klatovsku opraví ŘSD od dubna do srpna silnici v Zavlekově, na stejné silnici I/22 pak úsek Sobětice - Mochtín a dále tam připravuje na duben až červen opravu Domažlické ulice v Klatovech za 46 milionů korun. Na silničním tahu I/22 bude také pokračovat oprava úseku z Kdyně do Brnířova, která má skončit v červenci. V květnu a červnu opraví ŘSD silnici v Nepomuku na silnici I/20 Plzeň - České Budějovice. Od dubna do června je naplánovaná oprava silnice v Gerlově Huti mezi Javornou a Železnou Rudou na tahu I/27 z Plzně do Železné Rudy. Na stejné silnici, také na Klatovsku, bude pokračovat stavba průtahu Štěpánovicemi, která má skončit posledního června. V červenci a srpnu opraví ŘSD propojku Rokycanská-Jateční v Plzni.

SÚS má schváleno na letošní rok 50 staveb také zhruba za 550 milionů korun. "Valná většina akcí, určitě 85 procent, by měla skončit v letošním roce, tedy do října listopadu. Převážná většina staveb se bude provádět za částečné uzavírky. Ale u některých to technologický způsob výstavby nedovoluje," uvedl technický náměstek SÚS Martin Vít. SÚS ale podle něj bude vždy usilovat o to, aby uzavírka trvala co nejkratší dobu.

Z loňského roku budou od dubna pokračovat například opravy silnic na Domažlicku - v Kvíčovicích a z Mrákova do Maxova, od dubna se pak začne opravovat silnice a most v nedalekých Luženicích. Na Klatovsku odstartuje na jaře oprava mostu ve Strážově a 3. května oprava mostu v Nezdicích u Borov. Větší stavbou za 30 milionů korun bude průtah Kolincem, která by mohla začít už v dubnu, od srpna se má budovat okružní křižovatka v Nýrsku. Na jihu Plzeňska bude od června pokračovat oprava silnice v Dnešicích, od dubna začne odstraňování starého a stavba nového mostu v Chocenickém Újezdě, v červnu pak oprava průtahu ve Chválenicích a průtah Kramolínem.

V Plzni chce měla SÚS začít v červenci opravu Červenohrádecké ulice, která si letos vyžádá asi 30 milionů korun, od května plánuje stavbu kruhové křižovatky u Tyršova mostu, od června by mělo začít doplnění pruhu ke křižovatce v Regensburské ulici a ve stejném termínu také oprava průtahu v Radčicích. Na Rokycansku bude pokračovat velká stavba průtahu v Radnicích, od dubna se bude opravovat Jiráskova ulice v Rokycanech a od srpna silnice v Litohlavech.

Na severu Plzeňska začne stavba průtahu Vochova, do něhož půjde letos 40 milionů korun, dalších 35 milionů pak na pokračování průtahu Pernarcem a v dubnu začnou silničáři odstraňovat starý a stavět nový most v Úterý. Od července začne SÚS budovat přeložku silnice z Vejprnic do Tlučné, kde má začít od dubna přestavba mostu. Na Tachovsku začne od dubna rekonstrukce křižovatky ve Studánce a křižovatky v tachovské části Velký Rapotín, od července oprava mostu v Lesné a od září rekonstrukce třídy 5. května ve Stříbře.