husqvarna

V Plzeňském kraji loni stavbaři začali budovat víc bytů, než jich dokončili

Plzeň (ČTK) - V Plzeňském kraji začali v loňském roce stavebníci budovat víc bytů, než jich dokončili. Počet započatých staveb vzrostl meziročně v pěti ze 14 krajů v Česku, plzeňský region byl čtvrtý nejúspěšnější. Počet hotových bytů v regionu mírně vzrostl, jejich počtem byl kraj desátý. Nejvíce bytů bylo tradičně dokončeno v krajském městě, ale nejvyšší meziroční růst mělo Domažlicko, řekl dnes ČTK ředitel krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Plzni Miloslav Chlad.

V Plzeňském kraji loni začala výstavba 2811 bytů, nové byty tvořily 90 procent a zbytek připadl na změny bytů už dokončených staveb. Podíl kraje na všech zahájených bytech v ČR dosáhl 6,7 procenta. Nejvíce zahájených bytů bylo v krajích Středočeském (7551), Praze (6490) a Jihomoravském (5990), což podle Chlada odpovídá atraktivitě území a poptávce obyvatel. Nejméně bytů zahájili stavebníci v Karlovarském kraji (845). "V Plzeňském kraji došlo k razantnímu navýšení zahájených bytů v nových bytových domech, meziročně to byl nárůst z 659 zahájených bytů v nových bytových domech na 1217," uvedl Chlad. Zahájených staveb bytů v nebytových budovách bylo 54, meziročně o 43 procent méně.

Budování bytů v nových rodinných domech dominovalo na Plzni-severu, kde byla loni zahájena výstavba 320 bytů. Druhým okresem s nejvíce zahájenými byty v rodinných domech byla Plzeň s 254 byty.

V Plzeňském kraji bylo loni dokončeno 2519 bytů, což je šestý nejvyšší počet v ČR a 6,4 procenta z dokončených bytů v ČR. Nejvíce bytů, konkrétně přes 49 procent, bylo dokončeno v nových rodinných domech. Nejvíc jich kolaudovali v Plzni (906), nejméně na Tachovsku (148). Nárůst byl zaznamenán v šesti ze sedmi okresů regionu.

V kraji dokončili stavbaři o 221 víc bytů v nových rodinných domech než v nových bytových domech.