Mercedes

V Plzeňském kraji bylo nominováno na Stavbu roku 22 ze 40 přihlášených objektů

Plzeň 1. července (ČTK) - V Plzeňském kraji bylo nominováno na Stavbu roku 22 ze 40 přihlášených objektů, které byly vybudované v loňském roce. Letos je zastoupeno šest soutěžních kategorií kromě průmyslových staveb, nejsilnější jsou opět rekonstrukce. Vítězové budou vyhlášeni 9. září. Ode dneška do 27. srpna mohou lidé v internetovém hlasování vybrat stavbu, která získá cenu veřejnosti. ČTK to řekl Miloslav Michalec, předseda sedmičlenné odborné poroty architektů a stavebních inženýrů, která v minulých dnech všech 40 staveb objela.

"Počet přihlášených staveb je rekordní, mimoplzeňských bylo 25. Hodně staveb, celkem 19, přihlásily obce. Také kraj má v soutěži želízko v ohni - rekonstrukci víceúčelového sálu odborného učiliště elektrotechnického v Plzni, kde je teď očkovací centrum," řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). "Z plzeňských staveb se ve svých kategoriích utkají například Altán zlaté rybky v zoo, prodloužení tramvajové trati na Borská pole, ale i dvě sportovní stavby - rozšíření rozcvičovny na atletickém stadionu města a nové ubytovací zařízení u zimního stadionu," řekl primátor Plzně Martin Baxa (ODS). Stephan Kronmüller z firmy Eurosoftware, která je partnerem soutěže, považuje samotnou nominaci v tak silné konkurenci za velký úspěch.

V rekonstrukcích soutěží záchrana a využití konventu kláštera Chotěšov, kulturní centrum Pivovar v Domažlicích, lékařský dům Plasy, multifunkční sál pro Dům přírody v Klenčí, víceúčelový sál SOUE v Plzni, jezuitský kostel v Klatovech, vodní hamr Dobřív a rozšíření ZŠ ve Stodu. V kategorii novostavby se o titul uchází altán v zoo, dostavba ambitu v Mariánské Týnici, Rezidence Klostermann a Javor v Železné Rudě a ubytovací zařízení u zimního stadionu. Bytových domů se snaží uspět pět, všechny z Plzně. Jde o atriový dům ve svahu, dva bytové domy v ulici Otýlie Beníškové a Svornost a bytový komplex Panorama. Ze tří dopravních a inženýrských staveb bylo nominováno jen prodloužení tramvajové trati. Ze sportovních a rekreačních staveb je v soutěži cyklostezka Vejprnice - Skvrňany, revitalizace Rakovského potoka v Rokycanech a rozšíření rozcvičovny v Plzni. Z veřejných prostranství má šanci jen revitalizace Divadelní ulice v Klatovech.

Stavbami Plzeňského kraje 2019 byly novostavba administrativní budovy firmy Konplan a rodinné domy se zahradami Lokalita Bolevec, obě v Plzni.