husqvarna

V Pardubickém kraji se začalo stavět v 1. čtvrtletí nejvíc bytů za 15 let

Pardubice 6. června (ČTK) - V Pardubickém kraji začali stavebníci v prvním čtvrtletí stavět 755 bytů, což byla nejvyšší čtvrtletní hodnota za posledních 15 let. Dokončená bytová výstavba naopak klesla. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu v Pardubicích.

V meziročním srovnání stoupla zahájená bytová výstavba o téměř 40 procent. Největší nárůst zaznamenalo Svitavsko a pak Orlickoústecko, nejnižší byl na Pardubicku. Převažovala nová bytová výstavba, z toho přes 40 procent bytů vzniká v rodinných domech.

V kraji pak za první čtvrtletí vzniklo 296 bytů, dokončená bytová výstavba ve srovnání s prvním čtvrtletím minulého roku klesla o více než 48 procent. Nejvyšší pokles byl na Pardubicku, nejnižší na Chrudimsku.

"I přes tento meziroční pokles se však stále jednalo o čtvrtý nejvyšší počet dokončených bytů v prvním čtvrtletí za posledních deset let. Meziroční pokles dokončené bytové výstavby evidujeme ve všech okresech kraje," uvedli statistici.

V Pardubickém kraji byla v prvním čtvrtletí zahájena výstavba průměrně 1,47 bytu na 1000 obyvatel. Průměr republiky byl jeden byt na 1000 obyvatel. Ve srovnání s ostatními kraji vykazoval Pardubický kraj třetí nejvyšší hodnotu po Praze a Středočeském kraji.

V Pardubickém kraji pak stavbaři dokončili 0,58 bytu na 1000 obyvatel, což byla čtvrtá nejnižší hodnota mezi kraji. Nejméně měl Ústecký kraj, následovaly Zlínský a Liberecký kraj. Nejvíc dokončených bytů bylo ve Středočeském kraji, 1,44 bytu na tisícovku obyvatel.