husqvarna

V Pardubickém kraji chybí zájemci o studium stavebních řemesel

 

Pardubice 2. července (ČTK) - V Pardubickém kraji chybí zájemci o studium stavebních řemesel. Týká se to zejména tříletých učebních oborů jako jsou zedník, tesař, instalatér nebo klempíř. Hejtmanství se snaží žáky devátých ročníků motivovat finančně, od září tak zvýší prospěchová stipendia u zednických oborů.

"Od září budou mít budoucí zedníci nejvyšší stipendia ze všech podporovaných učebních oborů v Pardubickém kraji," uvedl dnes krajský radní pro školství Bohumil Bernášek (ČSSD).

Doposud dostávali všichni studenti, kteří dosáhli v odborném výcviku hodnocení výborný nebo chvalitebný, stipendia od 300 do 600 korun měsíčně podle ročníku a prospěchu. Nově budou učni v oborech zedník a zednické práce brát od 400 do 700 korun za měsíc při splnění dalších podmínek, mezi něž patří dobré chování a omluvené absence.

Kraj zavedl prospěchová stipendia v roce 2010. Postupně seznam podporovaných učebních oborů rozšiřoval, nyní jich je na seznamu 22.

Malý zájem pociťují i další stavební obory. "V kraji se například již třetí rok nebude učit žádný malíř pokojů. Škola nabídku oboru pravidelně zveřejňuje, nikdo se ale nepřihlásí. Na další obory se hlásí pouze jednotlivci," uvedl vedoucí odboru školství Martin Kiss.

V Pardubickém kraji se obecně zájem o tříleté učební obory zvyšuje. V září by mělo nastoupit do prvních ročníků jejich studia o několik desítek studentů více, než tomu bylo před rokem. Stavebnictví se to ale netýká.

Hejtmanství a střední školy se také snaží více spolupracovat s podniky, například při odborném výcviku. Daří se to zvláště u strojírenských firem.