Komatsu potřebuju Bagr

V ostravských podchodech studenti tvoří velkoplošné malby

Ostrava (ČTK) - V prostorách rekonstruovaných ostravských podchodů Tylova a Dřevoprodej v těchto dnech vznikají nová streetartová díla. Výtvarné návrhy velkoplošných maleb pro veřejný prostor vytvořili studenti Ostravské univerzity pod vedením pedagoga a umělce Jiřího Surůvky. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

V podchodu Tylova vzniká velkoplošná malba navržená Matějem Krajíčkem, který svým typickým rukopisem zachytil Ostravu a její dominanty. Návrh pro podchod Dřevoprodej vytvořila studentka Zuzana Černocká, která sesbírala již existující nápisy v ostravských podchodech a využila je pro grafiku stěn. Díla tvoří nejen autoři obou vítězných návrhů, ale také další studenti, kteří se do soutěže na proměnu podoby podchodů zapojili.

Krajíčkova malba by měla být hotova do neděle. Studenti ji tvoří pod vedením zkušeného pouličního umělce Nikoly Vavrouse. V příštím týdnu by pak měla být dokončena i druhá velkoplošná malba. "Postupně v několika vrstvách nanášíme barvy. Napřed velké plochy v pozadí, do kterých poté nasvěcujeme projektorem detaily, ty překreslujeme a následně vybarvujeme a konturujeme. Je to detailní mravenčí práce, ale jsem moc rád, s jakým nasazením, trpělivostí a precizností pracují všichni studenti, kteří se projektu účastní. Jakmile dokončíme celou malbu, přesuneme se do druhého podchodu u Dřevoprodeje, kde nás čeká podobný postup," uvedl Vavrous. Po dokončení dostanou díla ještě speciální nátěr, který by měl prodloužit jeho životnost a chránit díla před zásahy vandalů.

"Zvyšování kvality veřejného prostoru je důležitým cílem města a pouliční umění je jednou z nedílných součástí veřejného prostoru moderních a kulturních metropolí. Snaha o aktivizaci studentů a jejich participaci na projektech města je pro nás také přínosná. Chceme podporovat lokální talenty a tím přispět k jejich udržení v Ostravě,“ uvedla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová (ANO), která má na starosti kulturu. Náklady na provedení obou streetartových děl budou zhruba 760.000 korun.

Frekventované podchody byly kompletně opraveny po zhruba padesáti letech. Rekonstrukce obou zastávek s podchody pod frekventovanými silnicemi stály více než 100 milionů korun. Po modernizaci jsou bezpečnější a bezbariérové.

V Ostravě v současnosti vzniká třetí městský projekt velkoplošné malby. První mural nazvaný Skok vytvořil v Nádražní ulici polský umělec Mariusz „M-City“ Waras. Loni velkoplošná malba přibyla na opěrné zdi nad fotbalovým stadionem Bazaly. Jejím autorem je Jan "Bogy" Lörincz, který se stal vítězem mezinárodní umělecké soutěže vyhlášené městem a krajem.