Cime 1 kvartál 2024

V ostravské části Poruba finišují práce na rekonstrukci Oblouku

Ostrava 7. dubna (ČTK) - V ostravské městské části Poruba finišují práce na rekonstrukci Oblouku, začaly loni v březnu. Zatímco v zimních měsících se pracovalo převážně uvnitř budovy, nyní už se dělníci znovu vracejí k venkovním pracím. Vše by mohlo být hotovo na přelomu jara a léta. Novinářům to dnes sdělil mluvčí radnice Martin Otipka. Kulturní památka s byty patří k nejznámějším stavbám ve stylu socialistického realismu, takzvané sorely, je vstupní branou do jednoho z nejlidnatějších ostravských obvodů.

"Rekonstrukce Oblouku se pomalu chýlí ke konci. Nyní ještě mohou lidé vidět radikální rozdíl mezi opravenou a neopravenou částí. Podíl té neopravené se ale rychle snižuje," uvedl Otipka. Během zimních měsíců se pracovalo hlavně ve vnitřních prostorách, jako jsou sklepy či půdy. Malovaly se společné prostory a vyměněny byly i všechny výkladní skříně. "Teď už stavebníci mohou opět více pracovat venku. Pokračuje se v hydroizolaci stavby, čištění fasády a restaurování sgrafit, opravuje se střecha, kde se namísto stávající plechové krytiny pokládají keramické pálené tašky typu bobrovka," uvedla místostarostka Petra Brodová (ANO).

Objekt Oblouku je dlouhý 250 metrů a dělníci kvůli jeho památkové ochraně musí při opravách používat původní postupy i materiál, který odpovídá době vzniku. "Je to hledání kompromisu mezi technickou stránkou věci a historickým vzhledem. Navíc jsme více závislí na příznivých klimatických podmínkách, protože je spousta příměsí, které nemůžeme používat, protože v historických technologiích přece nebyly. Také už je problém sehnat řemeslníky, kteří by starými technikami uměli pracovat. Naštěstí ještě stále jsou a učí své mladší kolegy,“ řekl hlavní stavbyvedoucí Pavel Willert.

Kvůli stavebním pracím mají komplikovanější situaci také řidiči. Důvodem je uzavírka jednoho pruhu vozovky v podjezdu na Porubské ulici. "V loňském roce se postup prací trochu zdržel, protože jsme nemohli provést všechny plánované uzavírky obou podjezdů. Přece jen dopravní situace hlavně v létě byla dost napnutá a nechtěli jsme ji ještě více komplikovat. Takže jednu uzavírku jsme přeložili do letošního roku. Začala koncem března a stavebníci slíbili, že se pokusí práce maximálně urychlit, aby byla co nejkratší," doplnila Brodová.

Letité snahy opravit Oblouk dlouho narážely na majetkové vztahy. Až v říjnu 2019 se podařilo obvodu od společnosti Residomo, která byla tehdejším vlastníkem části bytů, odkoupit její podíl - 128 bytů. Oblouk se tak podařilo majetkově scelit a začala příprava projektu jeho rekonstrukce. Novou podobu nakonec dostane všech 11 vchodů, které jsou v majetku obvodu. Dvanáctý, dům s věžičkou, vlastní bytové družstvo a opravovat se nebude. Bezprostředně po konci rekonstrukce by měla začít i úprava okolí Oblouku. Soubor bytových domů Oblouk byl postaven v první polovině 50. let minulého století. Práce začaly v červnu 1952 a v prosinci 1954 se do něj stěhovali první obyvatelé. Architekt Evžen Šteflíček se inspiroval Palácovým náměstím v Petrohradu. Od roku 2008 je Oblouk kulturní památkou. Jde o jediný porubský objekt, který se dostal také na poštovní známku. Renovace přijde na zhruba 110 milionů korun.