Komatsu potřebu bagr

V Ostravě po letech vznikne Černá kostka - Centrum digitalizace, vědy a inovací

Ostrava (ČTK) - V Ostravě začne v příštím roce výstavba Černé kostky - Centra digitalizace, vědy a inovací, které bude rovněž sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Moravskoslezský kraj nyní připravuje podklady pro vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Původní projekt Černé kostky je z roku 2004.

Na výstavbu se podařilo získat potřebné finance. Ministerstvo životního prostředí totiž podle Birklenové dnes rozhodlo o přidělení financí z Operačního programu Spravedlivá transformace. Kraj tak na projekt získal 1,6 miliardy korun z evropských zdrojů, město Ostrava přispěje na výstavbu 150 milionů korun a zbytek nákladů uhradí kraj z vlastních zdrojů.

"Pro Moravskoslezský kraj je schválení dotace obrovská událost. O Černé kostce se u nás mluví už od roku 2004, za tu dobu prošel projekt různými fázemi, dokonce dlouho ležel u ledu. Plán postavit nové supermoderní sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny jsme znovu na stůl položili v roce 2016," uvedl hejtman Jan Krkoška (ANO).

Černá kostka je podle něj symbolem proměny regionu od těžkého průmyslu směrem k inovacím a nejnovějším technologiím. Projekt má od letošního ledna stavební povolení. "Ve spolupráci s vysokými školami a dalšími vědeckými institucemi vznikne místo pro robotizaci, digitalizaci, inovace a smart technologie nejen v oblasti knihovnictví. Bude zde probíhat formální i neformální vzdělávání včetně rekvalifikací. Nedílnou součástí bude podpora rozvoje kreativního průmyslu. Poskytne také prostory pro start-upy a zázemí pro péči o talenty. Černá kostka se stane centrem vzdělávání a místem setkávání různých generací, institucí i podnikatelů a firem,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Roční provoz bude podle odhadů stát 150 milionů korun. Rada kraje v říjnu zřídila novou krajskou organizaci Černá kostka – Centrum digitalizace vědy a inovací. Provoz objektu by tak měl být financován z vlastních prostředků organizace, například z nejrůznějších grantů a vstupného na akce, významně na něj ale bude přispívat i Moravskoslezský kraj coby zřizovatel.

Černá kostka má být moderní knihovnou a kulturním centrem. Objekt se dvěma podzemními a devíti nadzemními podlažími má mít celkovou podlažní plochu 16.000 metrů čtverečních. Jeho součástí bude 164 parkovacích míst v podzemí i na povrchu. Budova bude obklopena vodní plochou o rozloze 4530 metrů čtverečních.

"Černá kostka bude 'domovem' pro ohromující množství kulturního dědictví obsahující celkem 1,2 milionu knihovních jednotek. Bude otevřena 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, 365 dnů v roce, což umožní širokou dostupnost pro návštěvníky a kulturní aktivity," řekla Birklenová. Součástí objektu budou různé prostory, jako jsou studovny, multimediální učebny, experimentální kino, laboratoře, výstavní prostory či relaxační zóny. Součástí bude i literární kavárna a v letních měsících se bude využívat i střecha objektu. V budově budou nízkoenergetické technologie jako tepelná čerpadla, fotovoltaické panely, LED osvětlení či zásobníky dešťové vody, která se bude využívat na splachování.