Komatsu potřebu bagr

V Olomouci začala stavba nové budovy pro budoucí zdravotníky a lékaře

Olomouc(ČTK) - V Olomouci začala stavba nové budovy pro výuku studentů Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého (UP). Náklady včetně vybavení nového zázemí pro studenty přesáhnou 640 milionů korun, dvě třetiny pokryje dotace ze státního rozpočtu. V moderním nepřehlédnutelném objektu v Hněvotínské ulici bude aula pro téměř 400 lidí, prostory pro praktickou výuku budoucích lékařů a zdravotníků na nejmodernějších simulátorech a také menza s kapacitou 2000 strávníků denně. Budova by měla být postavena do roku 2026, řekli dnes novinářům zástupci UP.

Děkan lékařské fakulty Milan Kolář poukázal při dnešním slavnostním zahájení stavby na to, že nové výukové prostory pro další rozvoj medicínského vzdělávání na fakultě jsou nezbytné. Po vybudování nové budovy budou podle něj prostorové požadavky fakulty zajištěny na dalších 20 až 30 let. "Velká posluchárna s kapacitou bezmála 400 lidí bude využita především pro studijní program všeobecné lékařství, kde počet studentů v prvním ročníku aktuálně přesahuje 270, ale současně i pro další studijní programy a společné akce jednotlivých ročníků," uvedl děkan. Simulační patro zase podle něj umožní rozšířit praktickou výuku na nejmodernějších simulátorech.

Podle děkana Fakulty zdravotnických věd UP Jiřího Vévody nové prostory zatraktivní studium a vytvoří podmínky pro kvalitnější a úspěšnější vzdělávání ve studijních programech, jako je všeobecné ošetřovatelství, porodní asistence či zdravotnické záchranářství. "Nové prostory nám umožní soustředit veškerou simulační technologii na jednom místě a optimalizovat náklady," uvedl.

Za podobou nové univerzitní budovy stojí brněnský Ateliér Velehradský. Novostavba vyrůstá v někdejším vojenském areálu při Hněvotínské ulici a zaujme neobvyklým tvarem i pláštěm z trojúhelníkových skleněných a plechových červených panelů. Objekt bude mít také zelenou střechu. Moderní čtyřpodlažní objekt je řešen jako pětitrakt s učebnami po obvodu a hygienickými a komunikačními jádry ve středové části.

Lékařská fakulta a Fakulta zdravotnických věd UP sídlí v budově Teoretických ústavů, které byly v areálu Fakultní nemocnice Olomouc vybudovány v letech 1955 až 1960. Na historický objekt navázala moderní dostavba s učebnami a laboratořemi dokončená v roce 2013. Novou budovu by studenti Univerzity Palackého měli po jejím dovybavení začít využívat od začátku akademického roku 2026/2027.