Mercedes

V okolí bývalého Tellerova cukrovaru v Kutné Hoře by mohla vzniknout nová čtvrť

Kutná Hora (ČTK) - V okolí bývalého Tellerova cukrovaru v Kutné Hoře by mohla vzniknout nová čtvrť. Výstavbu chystá soukromý investor, který koupil budovu cukrovaru a kromě opravy památkově chráněné budovy má na sousedních pozemcích například v plánu stavbu polyfunkčního domu. Část území u cukrovaru patří i městu, které již k projektu zadalo zpracování územní studie. Cílem je ovlivnit to, jak bude budoucí čtvrť vypadat, řekl dnes novinářům starosta Lukáš Seifert (ODS). Kolik by v oblasti kolem cukrovaru mohlo bydlet lidí, podle něj vyplyne až ze studie.

Kutnohorští zastupitelé rozhodli o prodeji bývalého Tellerova cukrovaru v Čáslavské ulici v roce 2018. Zchátralý areál, který přestal sloužit svému účelu v první polovině 20. století, získal nový vlastník za pět milionů korun. Nyní řeší statiku budovy a zajišťuje přívody sítí. O budoucím využití areálu zatím podle Seiferta není rozhodnuto. Investor chce také stavět na svých pozemcích vedle budovy. "Navazuje to na naše pozemky, takže my to podmiňujeme územní studií," uvedl starosta.

Město chtělo v minulosti cukrovar prodat belgické developerské firmě ILD, nakonec ale z obchodu sešlo. Počítalo se s tím, že areál bude zrekonstruován za peníze z dotace pro neziskovou společnost Zlatý pruh Polabí. Společnost však dotaci nezískala.

Jeden z prvních průmyslových cukrovarů v Čechách je ve čtvrti Karlov vedle sportovního areálu Klimeška. Tvoří ho tři samostatně přístupné trakty se společným půdním prostorem. Dříve byl objekt užíván jako bytový dům. Bylo v něm 15 bytů a tři nebytové prostory. Po roce 1990 v budově sídlila charita, nyní je objekt prázdný.