Komatsu potřebu bagr

V Nymburce skončila problematická stavba dvou kruhových objezdů

Nymburk 23. října (ČTK) - V Nymburce skončila stavba dvou kruhových objezdů u nemocnice a u bazénu. Stavba byla problematická, kraj musel během stavby vyměnit zhotovitele, původně měly být objezdy hotové již před rokem. Vzrostla také cena, projekt původně počítal s náklady 30 milionů korun, ty se ale nakonec zvednou k 48 milionům.

Komplikace provázely přestavbu nymburských křižovatek na okružní už od počátku. Stavební firma MaGe Construction dokončila pouze jednu, navíc se stavebními vadami. Oproti původnímu termínu ji dodělala s velkým zpožděním. "Nezbylo nic jiného než v zájmu nezbytného zprovoznění křižovatek ukončit se zhotovitelem smlouvu. Kruhové objezdy tak dodělá firma, která nově vzešla z jednacího řízení bez uveřejnění," uvedl již dříve náměstek hejtmanky Martin Kupka (ODS).

Krajská správa a údržba silnic oslovila v jednacím řízení bez uveřejnění pět firem. Kromě dokončení druhého kruhového objezdu u bazénu musela nově vybraná firma opravit i první křižovatku u nemocnice, která již byla v provozu.

Stavět se začalo v listopadu 2019. Původně mělo být vše hotovo loni v září. Středočeský kraj počítá se sankcemi vůči původnímu zhotoviteli. Spočívat budou podle Kupky v neproplacení částí stavby, které nejsou odevzdané v patřičné kvalitě. Týká se to tak například prvního kruhového objezdu, který Středočeský kraj nepřevzal a uplatňoval zde reklamaci. "To představuje poměrně výrazný postih pro zhotovitele," řekl Kupka. Stavbu zkomplikoval špatný zákres inženýrských sítí, ale také pomalá a nekvalitní práce firmy.