Komatsu potřebu bagr

V Novém Strašecí nestačí kapacita školy, město hledá nová řešení

Nové Strašecí (Rakovnicko) 24. června (ČTK) - Nové Strašecí na Rakovnicku bude hledat kvůli nedostatečné kapacitě školy možnosti jejího rozšíření. Zvažuje například přístavbu i stavbu nové budovy. Rozhodnutí padne až po podzimních komunálních volbách, ale je třeba prověřit, jaké varianty bude možné uskutečnit. Město také jednalo se sousedním Rynholcem, který uvažuje o stavbě školy, řekl ČTK starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).

Vedení města nechalo školu přistavit před necelými čtyřmi lety, kapacita stoupla z 600 míst na 850. Tehdejší demografické plány nyní už neodpovídají skutečnosti. "Už po relativně krátké době se základní škola opět potýká s nedostatkem míst," uvedl Filip. Docházejí do ní nejen místní, ale také žáci ze dvou sousedních obcí, Rynholce a Rudy, přibližně 30 ukrajinských dětí a další děti, které nemají v Novém Strašecí trvalé bydliště. V posledních letech do prvních tříd nastupují čtyři třídy prvňáků, zatímco odcházejí tři třídy deváťáků, škola je proto na hranici kapacity, která byla už minulý rok úředně zvýšena na 920 míst.

Rynholec zvažuje stavbu budovy alespoň pro první stupeň základní školy, avšak rozhodnutí i v tomto případě padne až po komunálních volbách. Další možností v Novém Strašecí je podle starosty výstavba nové základní školy, na kterou zřejmě dojde dříve či později s dalším rozvojem města a okolních obcí. Pro novou budovu zatím vedení radnice nenašlo vhodný pozemek. Jako optimální nyní považuje přístavbu patra základní školy a využití půdních prostor nad gymnáziem, pro což už jeden návrh možného využití existuje. Možnosti uskutečnění budou prověřovat architekti a projektanti.

Za posledních deset let vzrostl počet obyvatel města zhruba z 5200 na 5500, s plánovanou výstavbou přibudou stovky dalších. Někteří místní nemají ve městě hlášené trvalé bydliště.